4p

Az mfor.hu "Vörös vállalatok" című sorozatában ezúttal a Chinoin háború utáni történetét elevenítjük fel. A vállalat számára a háború után az újrakezdéshez a penicillin nagyüzemi gyártása óriási lökést adott, de akadtak furcsaságok is, mint az a munkásigazgató, aki leginkább egy burzsujra hasonlított.

A Chinoin a háborúban jelentős károkat szenvedett. Elpusztult az üzemcsarnokok nagy része, de a gépek közül is számos megsérült. Ennek ellenére viszonylag hamar megindult a termelés - s ez nem másnak, mint a hajdani tőkés tulajdonosnak, Wolf Emilnek volt köszönhető. Pedig a deportálásból épp csak hazatért zsidó származású férfinek korántsem volt könnyű dolga: a szovjetek ugyanis a Tungsram mellett ezt az üzemet is le akarták szerelni, s már a vagonokat is kijelölték, melyekbe be kellett volna pakolni a pusztulást túlélt berendezéseket. Wolf végül elérte, hogy a harcok elől Vácra kimentett eszközöket vitték el. Igaz, ez is komoly érvágást jelentett, de legalább valami itthon maradt.

A Chinoint 1948 márciusában államosították. Wolf Emil éppen külföldön tartózkodott, s a hír vétele után váratlanul meghalt. Máig makacsul tartja magát a pletyka, hogy a férfi valójában öngyilkos lett.

A cég formálisan mindvégig megmaradt részvénytársaságnak, annak ellenére, hogy a kor szokása szerint egy sor kisüzemet csaptak hozzá. A talpraállás után az áttörést a penicillin nagyüzemi előállítása jelentette, minek köszönhetően a firma 1950 óta a hazai antibiotikum-gyártás legjelentősebb bázisává vált.

Az üzem élén 1953-tól 1971-ig Darvas József állt, aki egyszerű munkásból lett vezérigazgató. A káder kiváló szakember volt, és sok tekintetben elütött kortársaitól. Már külső megjelenésében - jelentős pocak, tekintélyes megjelenés, öltöny, nyakkendő - is egy tőkést formázott, a látványt pedig fokozta a szájában szinte állandóan ott füstölgő szivar. Akadt néhány ellensége, ám mivel a dolgok jól mentek, és a párt is megbízott benne, nem tudtak mit kezdeni vele.

A legendás alapító Wolf Emil (forrás: mek.oszk.hu)

A gyár életében az 1956-os forradalom nem okozott nagy törést, annak ellenére sem, hogy a megtorlás elől sokan külföldre menekültek. Az érkező új szakemberek révén zökkenőmentesen tudtak tovább dolgozni, sőt mi több, Darvas József Kádár Jánosnál azt is kijárta, hogy a máshonnan származása vagy nem megfelelő ötvenhatos szereplése miatt elbocsátott mérnökök itt oltalmat nyerjenek.

A Chinoin háború utáni legnagyobb partnerei természetesen a szocialista országok voltak. Az első nyugati fecskék a hatvanas évek közepén jelentek meg, miután a vállalat megalkotta a Jumex nevű gyógyszert, melyet Parkinson kór kezelésére használnak. Közben néhány veszteség is érte a firmát: a Richter oroszul jól beszélő igazgatója, Varga Edit például a elhappolta előlük a fogamzásgátló szerek gyártását, a debreceni Biogal pedig néhány kisebb terméket.

A Chinoinban az ötvenes évek végén jelentős gyárrekonstrukciót hajtottak végre, amelynek eredményeként 1960-tól ismét készített növényvédőszereket (Fundazol), de az újabb sikert a Libexin, majd a gyár legkelendőbb gyógyszere, a No-Spa hozta meg. Az első külső termelőüzemeket 1970-ban alapították Nagytétényen és Diósgyőrben. A 70-es, 80-as években is több sikeres fejlesztést tudhatott magáénak a vállalat, így a PGF2alfa iparszerű gyártási eljárásának kidolgozását, vagy az originális rovarölő szerek, mint a Chinmix és a Transmix kifejlesztését.

Munkáslétszám szempontjából a csúcsot 1989-jelentette: ekkor négyezren dolgoztak Újpesten. A privatizáció 1989-ben zajlott le, két esztendőre rá a Sanofi negyven százalékos tulajdoni hányadot szerzett a Chinoinban, melyet később 99 százalékosra növelt.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!