A Chinoin a háborúban jelentős károkat szenvedett. Elpusztult az üzemcsarnokok nagy része, de a gépek közül is számos megsérült. Ennek ellenére viszonylag hamar megindult a termelés - s ez nem másnak, mint a hajdani tőkés tulajdonosnak, Wolf Emilnek volt köszönhető. Pedig a deportálásból épp csak hazatért zsidó származású férfinek korántsem volt könnyű dolga: a szovjetek ugyanis a Tungsram mellett ezt az üzemet is le akarták szerelni, s már a vagonokat is kijelölték, melyekbe be kellett volna pakolni a pusztulást túlélt berendezéseket. Wolf végül elérte, hogy a harcok elől Vácra kimentett eszközöket vitték el. Igaz, ez is komoly érvágást jelentett, de legalább valami itthon maradt.
A cég formálisan mindvégig megmaradt részvénytársaságnak, annak ellenére, hogy a kor szokása szerint egy sor kisüzemet csaptak hozzá. A talpraállás után az áttörést a penicillin nagyüzemi előállítása jelentette, minek köszönhetően a firma 1950 óta a hazai antibiotikum-gyártás legjelentősebb bázisává vált.
Az üzem élén 1953-tól 1971-ig Darvas József állt, aki egyszerű munkásból lett vezérigazgató. A káder kiváló szakember volt, és sok tekintetben elütött kortársaitól. Már külső megjelenésében - jelentős pocak, tekintélyes megjelenés, öltöny, nyakkendő - is egy tőkést formázott, a látványt pedig fokozta a szájában szinte állandóan ott füstölgő szivar. Akadt néhány ellensége, ám mivel a dolgok jól mentek, és a párt is megbízott benne, nem tudtak mit kezdeni vele.
A gyár életében az 1956-os forradalom nem okozott nagy törést, annak ellenére sem, hogy a megtorlás elől sokan külföldre menekültek. Az érkező új szakemberek révén zökkenőmentesen tudtak tovább dolgozni, sőt mi több, Darvas József Kádár Jánosnál azt is kijárta, hogy a máshonnan származása vagy nem megfelelő ötvenhatos szereplése miatt elbocsátott mérnökök itt oltalmat nyerjenek.
A Chinoin háború utáni legnagyobb partnerei természetesen a szocialista országok voltak. Az első nyugati fecskék a hatvanas évek közepén jelentek meg, miután a vállalat megalkotta a Jumex nevű gyógyszert, melyet Parkinson kór kezelésére használnak. Közben néhány veszteség is érte a firmát: a Richter oroszul jól beszélő igazgatója, Varga Edit például a elhappolta előlük a fogamzásgátló szerek gyártását, a debreceni Biogal pedig néhány kisebb terméket.
Munkáslétszám szempontjából a csúcsot 1989-jelentette: ekkor négyezren dolgoztak Újpesten. A privatizáció 1989-ben zajlott le, két esztendőre rá a Sanofi negyven százalékos tulajdoni hányadot szerzett a Chinoinban, melyet később 99 százalékosra növelt.
Lázin Miklós András