A tanulmány a következő hat területen vizsgálta a gazdag országok magatartását: segélyek mértéke, kereskedelem, környezetvédelem, befektetések, bevándorláspolitika és békefenntartás. A 21 államra kiterjedő vizsgálat meglepő eredményt hozott: az Egyesült Államok és Japán - az abszolút értékben legtöbbet adakozó két ország - az utolsók között végzett az összesített rangsorban.
Az első helyezést Hollandia érdemelte ki, mivel a segélyek, a kereskedelem, a befektetések és a környezetvédelem terén is kiemelkedően sokat tesz a fejlődő országok felzárkóztatásáért. A második és a harmadik helyet Dánia, illetve Portugália foglalta el. A tanulmány készítői rámutatnak, hogy az évente összesen mintegy 58 milliárd dollárt adakozó gazdag országok csupán szigorú vámpolitikájukkal évente több mint százmilliárd dollár többletkiadásra kényszerítik a velük kereskedő fejlődő országokat.
Szűkmarkú amerikaiak
A Globális Fejlesztési Központ és a Foreign Policy magazin a közelmúltban publikált közös tanulmányában azt vizsgálta, hogy a világ legtöbbet adakozó államai valójában mennyire támogatják vagy akadályozzák a segélyeikre szoruló elmaradottabb országok fejlődését.