3p

Az mfor.hu Mesél a Múlt című sorozatában ezúttal egy olaszból lett magyar vállalkozó, Stefano Calderoni életútját, illetve a nevével fémjelzett cég történetét elevenítjük föl. Az alapító jó hazafiként többek közt a szabadságharc honvédségének ellátásában is részt vállalt.

Hopp Ferenc színre lép

Calderoniéknak látszólag nem lehetett okuk panaszra. Ám a házaspár mégsem volt felhőtlenül boldog: nem volt fiúgyermekük, kinek vállalkozásukat örökségül átadhatták volna. S ekkor, mintegy váratlan szerencseként szinte szó szerint ölükbe pottyant Franz Hopp, azaz ahogy mi ismerjük, Hopp Ferenc, a későbbi neves világutazó.

A mából visszatekintve kissé hihetetlennek tűnik, hogy egy jól menő vállalkozó egy számára vadidegen ember kezébe adja egy élet munkáját. Pedig jelen esetben ez történt. Calderoni 1845-ben ismerte meg az akkor tizenhárom esztendős fiút, kinek apja morvaországi posztókereskedő volt. Az éles elméjű gyerek megtetszett a cégvezérnek, s kérte annak nagybátyját, máskor is hozza őt magával Pestre. A gyerek először inas volt a cégnél, majd 1853-ban két évre egy bécsi, majd ezt követően négy esztendőre egy New York-i optikushoz küldték gyakorlatra.

Hopp Ferenc 1860-ban lett teljes jogú társa az alapítónak. Kitűnő üzletember volt, ki az elsők között honosította meg hazánkban a fotótechnikát. A frissen elkészült képeket pedig a kirakatba helyezte el, így keltve újabb reklámot az "ördögmasinának".

Az új társ, mikor úgy érezte, jól fut a szekér, kivásárolta Calderonit, s az üzlet vezetését rábízta kollégáira. A férfi a biztos megélhetéssel a háta mögött elindult külföldre, s néhány esztendő leforgása alatt világraszóló gyűjteményt halmozott fel. Halála után, végrendelete értelmében ebből alakították meg a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Múzeumot.

Fontos megjegyezni, a firma 1872-ben külön üzletet létesített a tanszerosztálynak. Megbízást adtak asztalosoknak, ácsoknak és műszerészeknek, hogy külföldi minták alapján készítsenek taneszközöket. A bolt kezdetben nem ment: Calderoni már ott tartott, felszámolja az egészet, ám Hopp Ferenc jó érzékkel nem ment bele a roló lehúzásába. Igaza lett: 1890-re ők lettek a legnagyobb szállítók.

A két cég útjai - papíron - 1909-ben váltak szét. Az előbb említett részleg történetének az 1947-es államosítás, míg az optikai boltnak egy 1944-es bombatalálat vetett véget. Így fejeződött be a Monarchia egyik legjelentősebb vállalatának története.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!