A közeljövőben régiónként két-két, összesen tizenhat térségi integrált szakképző központ létesül. A HEFOP keretében e központok kialakítására, infrastrukturális fejlesztésére összesen 17 milliárd forint áll rendelkezésre.
Az NFT Humánerőforrás-fejlesztés Operatív Program (HEFOP) több intézkedésének tárgya foglalkozik a Térségi Integrált Szakképző Központ (TISZK) létrehozásával, működtetésével, infrastruktúrájának fejlesztésével. A TISZK olyan nonprofit központ, amely iskolai rendszerű és iskolarendszeren kívüli szakképzés folytatásával, a gazdasághoz közeli, a munkaerő-piaci igényeket rugalmasan követni tudó szakképzéssel, a szakképzéshez szükséges korszerű infrastruktúrával teremti meg a régió lakossága számára az egész életen át tartó tanulás feltételeit.
A szeptember végi határidőig a szaktárca felhívására 35 pályázat érkezett. A központok létrehozására 5,54 milliárd forintot, míg az infrastrukturális feltételek javítására 11,43 milliárd forintot fordítanak. Utóbbi esetben a szaktárca háttéranyaga szerint 6,25 százalékos önrészt kell vállalni.
A nyertes projektekre átlagosan 1,06 milliárd forintos támogatás jut. A fejlesztések 45 városban, 116 szakképző intézményben, öt főiskolán és egy egyetemen valósulnak meg. A program célja, hogy az elaprózott infrastruktúrát integrált rendszerbe vonják össze, s a szakképző intézmények a munkaerőpiaccal szorosabb együttműködést alakítsanak ki.
Az intézmények hatékony működtetéséhez ötven-hatvan TISZK létrehozására van szükség. Néhány hónapon belül üjabb központok felállítására hirdetnek pályázatot, s a második Nemzeti Fejlesztési Terv részeként a folyamat 2010-ig tart.
MTI/Menedzsment Fórum
Tizenhat térségi integrált szakképző központ létesül
Tizenhat projekt nyert el összesen 17 milliárd forintos támogatást térségi integrált szakképző központok létrehozására. A HEFOP-program egyik fő célja, hogy az intézmények szorosabbra fűzzék kapcsolataikat a munkaerőpiac szereplőivel.