Az EU-csatlakozást követően hasonló tendenciákkal lehet számolni, mint ami a szomszédos Ausztriában tapasztalható volt. Az 1995-ös csatlakozást követő öt évben 145-ről 396-ra növekedett a határon átnyúló szolgáltatók és 6-ról 17-re a fiókok száma. Ugyanebben az időszakban viszont a társaságok és egyesületek száma 62-ről 56-ra csökkent. Míg a fiókok tevékenysége a nem életbiztosítási üzletágakhoz kapcsolódott, addig a határon átnyúló szolgáltatásoké elsősorban az életbiztosítási üzletághoz.
Az uniós csatlakozással a felügyeleti rendszer szabályai is módosulnak. Az egységes, európai uniós belső piacon az egységes engedély elve érvényesül, azaz, a tagállamok bármelyikében kiadott biztosítási tevékenységi engedély a többi uniós tagország területén is érvényes lesz. A csatlakozással tovább nő majd a pénzügyi csoportok jelentősége, a csoportok tagjai közötti összefonódások mélyülnek. A magyarországi biztosító társaságok - mérlegfőösszeg és díjbevételük alapján - a szektor 90 százalékát fedik le, így konszolidált ellenőrzésük különösen fontos.
Több fiók lehet majd és kevesebb biztosító
Az európai uniós csatlakozást követően - az EU-jogharmonizáció második lépéseként - jelentős változások várhatók a biztosítási piacon.