Már a csatlakozás előtt, a SAPARD előcsatlakozási programban is lehetett pályázni műemlékek felújítására, hasznosítására, a teljes jogú tagság elnyerése, vagyis 2004. május 1-je óta pedig az agrár- és vidékfejlesztési operatív program (avop), illetve a regionális operatív program (rop) különböző kiírásait érdemes figyelniük a tulajdonos önkormányzatoknak, egyházaknak, cégeknek és magánszemélyeknek. A 20072013 közötti pénzügyi tervezési időszakra vonatkozó II. Nemzeti fejlesztési terv forrásaiból - amelyek a 2004-2006 közöttinél lényegesen nagyobbak lehetnek - a most formálódó tervek szerint szintén jelentős összeg juthat örökségvédelemre - olvasható a Világgazdaság csütörtöki számában.
A rop idegenforgalmi célú beruházásai között már több száz millió forintos műemléki projekteket is találunk: ezek legtöbbje kastélyok vagy történelmi városmagok felújítását célozza, de vendéglátó-ipari létesítmények vagy angolkertek is sikerrel pályáztak.
Az avopból bő 3,3 milliárd forintot ítéltek meg a 3.4-es pályázati felhívás keretén belül (falufejlesztés és -felújítás, a vidék tárgyi és szellemi kultúrájának megőrzése) többek között műemlékeket is érintő projektek számára, a rop turisztikai célú kiírásain (rop 1.1, 1.2, 2.2-es pályázati felhívásai) a sikeres pályázatok összértéke pedig majdnem 24,5 milliárdot tesz ki.
Az uniós pályázat benyújtásához a műemlék épület tulajdonosának már jogerős építési engedéllyel, megalapozott és tartható üzleti tervvel stb. kell rendelkeznie, tehát nem lehet az utolsó pillanatban, a kiírás megjelenése után elkezdeni a tervezést. Bár az EU által elvárt 25-50 százalékos önrészt nem lehet hazai költségvetési támogatással kiváltani, érdemes tudni, hogy a Nemzeti Kulturális Alapprogram évente egy-két alkalommal kiír műemlékvédelmi pályázatokat, amelyek 20 millió forintig támogatják egyes épületek felújítását, valamint a NKÖM kulturális turizmus főosztálya is biztosít a tulajdonosok részére forrásokat - áll a Világgazdaság beszámolójában.