A CEZ Electrica Oltenia országos vezetője elmondta: Románia árampiaca egyre nyitottabb, és a CEZ 3 milliárd eurót akar a következő években befektetni az Európai Unióban, amelyhez 2007-től remélhetőleg Románia is tartozik majd.
Románia április elején írta alá a két regionális áramszolgáltatója eladásáról szóló megállapodást a német E.ON-nal és a cseh CEZ-zel. Az E.ON összesen 100 millió eurót fizetett az Electrica Moldova 51 százalékáért, a CEZ 151 millió eurót az Electrica Oltenia többségéért. A CEZ-Oltenia ügyletben október elején átadták a részvényeket.
A román állam eredetileg 24,62 százalékos pakettet adott el mindkét vállalatban azzal a kikötéssel, hogy a vásárlónak tőkeemeléssel többségi tulajdonrészt kell szereznie. A cseh CEZ az Electrica Oltenia áramszolgáltató 24,62 százalékáért 47,4 millió eurót fizetett. A tőkeemelés - amelyhez a CEZ 103,6 millió euróval járult hozzá - összesen 51 százalékos tulajdonrészhez juttatta a cseh vállalatot, számol be az MTI.
Az Electrica Oltenia az Electrica S.A. áramszolgáltató nyolc leányvállalatának egyike, az idei első félévben 7,16 millió fogyasztót látott el Dél-Romániában, 14 800 gigawattóra áramot osztva szét. Tavaly a cég 2,3 milliárd eurós forgalmat bonyolított.
A Menedzsment Fórum az MTI nyomán korábban már beszámolt róla, hogy a szektorban fúziós hullámot sejtenek az energetikai ágazat szakértői. A hír előzménye, hogy a spanyol Gas Natural gázipari csoport 22,5 milliárdos bekebelezési tervet jelentett be egy ugyancsak spanyol áramszolgáltatóra, az Endesára.
Szeptember elején adta áldását az Európai Bizottság az E.On energetikai társaság üzletére is. Ennek köszönhetően a Ruhrgas Industries leánya kerülhet 1,5 milliárd euróért a brit CVC Capital Partners pénzügyi befektetőhöz.
Menedzsment Fórum