3p

A befektetési alapok közül - a 2002. évben tapasztalt folyamatokhoz hasonlóan - az idei első félévben a pénzpiaci és az ingatlanalapok vagyona nőtt a legjobban - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) idei első féléves jelentéséből.

A számok azt is igazolják, hogy a befektetési alapok hektikus változásaival szemben kiegyensúlyozottan, 2 százalékot meghaladó mértékben nőtt az alapkezelők által kezelt pénztári és egyéb portfóliók vagyona. Júniusban kezdődött és nem fejeződött be augusztus végén, hanem tartott szeptemberben is a pénzpiaci és kötvényalapok csökkenő tendenciája.

A Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) információi szerint pozitív jelenség, hogy az alapok kétharmadát kitevő kötvényalapok esetében a csökkenés havi mértéke már csak 0,3 százalék volt. A szeptemberben jellemzően 9000 pont fölött mozgó BUX index, illetve a külföldi tőzsdék jó eredményei érezhetően profitrealizálásra csábították a részvényalapok tulajdonosainak egy jelentős részét, ami a részvényalapok vagyonának 3 százalékos csökkenésében nyilvánult meg. Rég nem látott mértékkel, több mint 14 százalékkal nőtt ugyanakkor egy hónap alatt az ingatlanalapok vagyona. Az alaptípusonként jelentős eltérést mutató tendenciák eredményeként a befektetési alapokban kezelt vagyon összességében 0,4 százalékkal csökkent, ami ugyanakkor jelentősen kedvezőbb eredmény a nyári hónapok átlagosan 2,5 százalékos havi csökkenésével szemben.

A Bamosz adataiból kitetszik, a befektetési alapok hektikus változásaival szemben kiegyensúlyozottan, 2 százalékot meghaladó mértékben nőtt az alapkezelők által kezelt pénztári és egyéb portfóliók vagyona, ami összességében 0,8 százalék növekedést eredményezett a teljes kezelt vagyon tekintetében. Az ingatlanalapok az elmúlt időszakban mentesek voltak a jelentősebb árfolyamcsökkenésektől, rezisztensek voltak a kedvezőtlen pénzpiaci eseményekkel szemben, így ideális megoldásnak tűnhetnek a csekély veszteségtűrő képességgel rendelkező befektetők számára. Az ingatlanalapok népszerűségét nem befolyásolták az elmúlt hetek ingatlanszövetkezetekkel kapcsolatos botrányai sem.

A befektetési alapok piaca erősen koncentrált, a 7 nyilvános alapot kezelő OTP Befektetési Alapkezelő 532,5 milliárd forintot kezel, azaz a teljes piac közel 50 százalékát. A Budapest Alapkezelő 200,2 milliárd forinttal 19,6, a K&H Értékpapír Befektetési Alapkezelő 118,4 milliárd forinttal 11,a CA IBÉrtékpapír Befektetési Alapkezelő 55,8 milliárd forinttal 5,2, míg a CIB Befektetési Alapkezelő 26,6 milliárd forint kezelt vagyonnal a piac 2,9 százalékát birtokolja.

A 2003. június 30-án nyilvántartott 113 befektetési alapból 94 nyilvános értékpapír alapként, 8 nyilvános ingatlan alapként és 11 zártkörű alapként működött. 2003 második negyedévében két alapot, a Budapest Ingatlan Alapok Alapját és a CA Eurobond Kötvény alapot vette nyilvántartásba a felügyelet.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!