3p

Az oslói tőzsdére készül a napenergia-berendezéseket gyártó norvég Renewable Energy Corp. (REC) társaság, eközben a német napenergia nagyjai már jó ideje a frankfurti tőzsde éllovasainak számítanak.

Az alternatív energiaforrások iránti növekvő érdeklődés miatt ez lehet az egyik legnagyobb bevezetés az állami Statoil olajvállalat 2001-es tőzsdére kerülése óta. Elemzők szerint a vállalat piaci értéke 2 milliárd és 4 milliárd dollár között alakulhat. A REC egyik legnagyobb tulajdonosa az élelmiszeripartól a fémiparig érdekelt Orkla csoport.

Nem meglepő a vállalat döntése, mivel a napelempiac nemzetközi szinten is dinamikusan fejlődik. A német Conergy, a legnagyobb forgalmú európai napelemgyártó, elsősorban a külföldi megrendelések növekedésének köszönhetően, tavaly 86 százalékkal 530,2 millió euróra növelte bevételét. Az adózott eredménye 153 százalékkal 27,8 millióra emelkedett a 2004-es 11 millióról. A társaság eredetileg 500 milliós bevételre és 27 milliós adózott eredményre számított. Az idén is jó eredményeket vár a cég, és az ágazat átlagát jelentősen meghaladó bevétel-növekedést tervez.

A Conergy tovább akar terjeszkedni külföldön, nemrég nyitottak képviseletet Dél-Koreában, és továbbiakat terveznek még Ázsiában, illetve Dél-Amerikában és Észak-Afrikában. Az 1998-ban alapított vállalat húsz országban van jelen, terveik szerint 2008-ban az árbevétel fele külföldről fog származni.

A második helyezett német napelemgyártó, a Solarworld tavaly, egyenletesen növekvő teljesítménnyel, közel megháromszorozta nyereségét: adózott eredménye 52 millió euróra gyarapodott a 2004-es 18,1 millióról. Pénzforgalmi többlete (EBITDA) 108 millió euróra emelkedett a 2004-es 49 millióról. A forgalma 355 millió euróra nőtt 199,9 millióról. Tavalyra eredetileg 280 milliós bevételt vártak a cégnél. 2003-ban adó után 5,4 millió eurós vesztesége volt a Solarworldnek, és 98,5 millió euró a bevétele.

A nagy keresletnek köszönhetően folyamatosan növekszik a német napenergia-cégek részvényeinek árfolyama a frankfurti tőzsdén, az árak szinte képtelen magasságokban vannak a tényleges teljesítményhez képest. A spekuláció az ár/nyereség arányt 77,9-szeresre tornászta fel a SolarWorld részvényénél tavaly év vége felé, és 67,5-szörösre a Conergynél, miközben a hagyományos energiaszolgáltatóknál ez lényegesen alacsonyabb: az E.ON-nál 11,1-szeres, az RWE-nél 13,6-szoros volt.

Az Egyesült Államok legnagyobb napenergetikai vállalkozása - a piac 60 százalékát birtokolva - február óta a Solarworld AG: a társaság megvette a brit-holland Shell konszern amerikai napenergia-vállalkozását. A Solarworld Kaliforniában 60 megawattos termelési kapacitást szerzett, és - mintegy negyedmilliárd eurós beruházás után - ezzel a világ harmadik számú vállalatává lépett elő, a japán Sharp és a brit BP olajtársaság mögé, a napenergiát hasznosító - napkollektorokat és hozzájuk szükséges berendezéseket gyártó - cégek sorában. Az Egyesült Államokban a cég nagyon bízik az ott augusztusban elfogadott energiaügyi törvényben, amely 30 százalékos adókedvezménnyel kecsegteti a napelemtáblák vásárlóit.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!