3p

Az oslói tőzsdére készül a napenergia-berendezéseket gyártó norvég Renewable Energy Corp. (REC) társaság, eközben a német napenergia nagyjai már jó ideje a frankfurti tőzsde éllovasainak számítanak.

Az alternatív energiaforrások iránti növekvő érdeklődés miatt ez lehet az egyik legnagyobb bevezetés az állami Statoil olajvállalat 2001-es tőzsdére kerülése óta. Elemzők szerint a vállalat piaci értéke 2 milliárd és 4 milliárd dollár között alakulhat. A REC egyik legnagyobb tulajdonosa az élelmiszeripartól a fémiparig érdekelt Orkla csoport.

Nem meglepő a vállalat döntése, mivel a napelempiac nemzetközi szinten is dinamikusan fejlődik. A német Conergy, a legnagyobb forgalmú európai napelemgyártó, elsősorban a külföldi megrendelések növekedésének köszönhetően, tavaly 86 százalékkal 530,2 millió euróra növelte bevételét. Az adózott eredménye 153 százalékkal 27,8 millióra emelkedett a 2004-es 11 millióról. A társaság eredetileg 500 milliós bevételre és 27 milliós adózott eredményre számított. Az idén is jó eredményeket vár a cég, és az ágazat átlagát jelentősen meghaladó bevétel-növekedést tervez.

A Conergy tovább akar terjeszkedni külföldön, nemrég nyitottak képviseletet Dél-Koreában, és továbbiakat terveznek még Ázsiában, illetve Dél-Amerikában és Észak-Afrikában. Az 1998-ban alapított vállalat húsz országban van jelen, terveik szerint 2008-ban az árbevétel fele külföldről fog származni.

A második helyezett német napelemgyártó, a Solarworld tavaly, egyenletesen növekvő teljesítménnyel, közel megháromszorozta nyereségét: adózott eredménye 52 millió euróra gyarapodott a 2004-es 18,1 millióról. Pénzforgalmi többlete (EBITDA) 108 millió euróra emelkedett a 2004-es 49 millióról. A forgalma 355 millió euróra nőtt 199,9 millióról. Tavalyra eredetileg 280 milliós bevételt vártak a cégnél. 2003-ban adó után 5,4 millió eurós vesztesége volt a Solarworldnek, és 98,5 millió euró a bevétele.

A nagy keresletnek köszönhetően folyamatosan növekszik a német napenergia-cégek részvényeinek árfolyama a frankfurti tőzsdén, az árak szinte képtelen magasságokban vannak a tényleges teljesítményhez képest. A spekuláció az ár/nyereség arányt 77,9-szeresre tornászta fel a SolarWorld részvényénél tavaly év vége felé, és 67,5-szörösre a Conergynél, miközben a hagyományos energiaszolgáltatóknál ez lényegesen alacsonyabb: az E.ON-nál 11,1-szeres, az RWE-nél 13,6-szoros volt.

Az Egyesült Államok legnagyobb napenergetikai vállalkozása - a piac 60 százalékát birtokolva - február óta a Solarworld AG: a társaság megvette a brit-holland Shell konszern amerikai napenergia-vállalkozását. A Solarworld Kaliforniában 60 megawattos termelési kapacitást szerzett, és - mintegy negyedmilliárd eurós beruházás után - ezzel a világ harmadik számú vállalatává lépett elő, a japán Sharp és a brit BP olajtársaság mögé, a napenergiát hasznosító - napkollektorokat és hozzájuk szükséges berendezéseket gyártó - cégek sorában. Az Egyesült Államokban a cég nagyon bízik az ott augusztusban elfogadott energiaügyi törvényben, amely 30 százalékos adókedvezménnyel kecsegteti a napelemtáblák vásárlóit.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!