Az ökoadórendszert nem lehet egyik napról a másikra bevezetni, ezért a kormány azt javasolja, hogy a környezetterhelési díjat fokozatosan vezessék be - mondta a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára a két törvényjavaslat általános vitáját megnyitó expozéjában. Kifejtette: ez azt jelentené, hogy a 2004-ben bevezetendő levegő- és vízterhelési díj 2008-ra 40 százalékkal emelkedne, vagyis a kéndioxid esetében a 2008-ban életbe lépő kilogrammonkénti 60 forint 2004-ben csak 24 forint lesz. Hozzátette, hogy a talajterhelési díj 2005-től lenne alkalmazandó.
Az államtitkár elmondása szerint a környezetvédelmi adók célja többek között, hogy arányosabb teherviselést biztosítsanak az állam és a környezethasználók között, különösen a "szennyező fizet" elv alkalmazásával, valamint hogy az adóból befolyó bevételek fedezetet biztosítanának a természetet ért káros hatások megelőzésére, kiküszöbölésére.
Az energiaadóval kapcsolatban elmondta, hogy azt az Európai Unió jelenlegi tagállamaiban egységesen és kötelezően fogják bevezetni 2004. január 1-jével. "Az adóteher a gazdasági, illetve kommunális szektorra terül szét, mintegy 11 milliárd forint értékben, a fogyasztói árszintre gyakorolt közvetett hatása is elhanyagolható." A javaslat szerint adómentes lenne többek között a lakosság földgáz- és villamos energia fogyasztása, a távhő-előállításhoz, központi fűtés- és melegvíz-szolgáltatáshoz felhasznált energia – idézte az államtitkárt az MTI.
Új adók jönnek a környezetvédelem jegyében
A környezetterhelési díj és az energiaadó olyan adónemek, amelyek a vízkészlet-járulékkal, valamint a termékdíjakkal együtt részei az ökoadók formálódó struktúrájának - hangoztatta Veres János a Pénzügyminisztérium államtitkára.