3p

Túlélést ugyan biztosít a geotermikus energiát hasznosító cégeknek az új jogszabályi környezet, de a környezetbarát megoldás terjedésére továbbra sem hat ösztönzőleg.

Januárig olyan szigorú jogszabályok voltak érvényben, amelyek a geotermikus energia magyarországi hasznosításának visszaesésével fenyegettek. Elsősorban a szennyvízbírság, részben a vízkészlet-járulék mértéke ugyanis a jelenleg használt technológiákat egyre gazdaságtalanabbá tette, fogalmazott Szita Gábor, a Magyar Geotermális Egyesület (MGtE) elnöke.

2004 óta a geotermikus energiát gazdasági célra kinyerő 110-120 termálkút üzemeltetőinek jelentősen megemelt bírságot kellett fizetniük, amennyiben a földből kinyert vizet a felszínen engedték el. A visszasajtolás megoldás lehetne, azonban a már működő kutak esetében ez olyan drága, hogy végül nem érné meg ezt az energiaforrást felhasználni. A visszasajtolás fontosságát, azaz a kinyert víz visszajuttatását a földbe az indokolja, hogy annak hiányában a szabadon elcsorgó, ásványi anyagokban dús meleg víz környezetvédelmi aggályokat ébreszthet.

A vitatott jogszabály egy hosszú egyeztetés-sorozat után idén január elsején megváltozott. Így a termálvizet kinyerő létesítmények közül nemcsak a fürdők, hanem az azt energetikai célra felhasználók is kérelmezhetnek egyedileg meghatározott mértékű szennyvíz-bírságot a termeléstől, illetve az elcsorgó vizet befogadó közegtől függően.

Kérdés, hogy a kérelmeket mennyire méltányolják a környezetvédelmi hatóságok, azaz mennyivel alacsonyabb díjtételeket kell fizetni az eddigiekhez képest - hangozatta Szita Gábor. Reményét fejezte ki, hogy a felügyelőségek minimális mértékű bírságot szabnak ki a kutak üzemeltetőire. Az elnök tudomása szerint az érintettek többsége már beadta kérelmét az egyedi díjra, amelyről hónapokon belül dönt a zöld hatóság. Az egyedi díjtétel csak a működő kutakra vonatkozik: aki újonnan kíván geotermikus energiahasznosítást kiépíteni, annak a visszasajtolás alkalmazása már kötelező.

Az MGtE álláspontja szerint az új létesítmények átmeneti időszakot kaphatnának az igencsak beruházás-igényes visszasajtolás megoldására, máskülönben várhatóan nem terjed tovább a geotermikus energia felhasználása. Az elnök hangsúlyozta, hogy az egyesület nem ellenzi a visszasajtolást, de azt fokozatosan terjesztené el a technológiai nehézségek miatt.

Örömteli, hogy a szennyvízbírság mellett a vízkészlet-járulék mértéke az idén nem nőtt a tavalyi évihez képest. A geotermikus energia kinyerésének másik hátráltató tényezője ugyanis ez a díjtétel volt, amelynek mértéke három év alatt duplájára emelkedett.

A VITUKI Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Kutató Intézet Kht. adatai szerint az országban 912 hévízkút működik. A geológiai viszonyok miatt Magyarországon nehézkes a kinyert víz visszasajtolása. A VITUKI csupán egy olyan kútról tud, mégpedig Hódmezővásárhelyen, ahol visszasajtolják a termálvizet. A kutak egyharmada kórházak és fürdők vízellátását szolgálja, egynegyedéből pedig a lakossági ivóvíz-hálózatba pumpálnak vizet. Ezek a vizek 40 Celsius foknál hidegebbek.

Mezőgazdasági célra, főként kertészetek és halastavak fűtésére ennél melegebb vizet használnak. Az agrárcélú geotermikus hő hasznosításában Magyarország ma a második a világon az Egyesült Államok után. A hévíz-kutakat, főképpen a 60-70 Celsius foknál forróbb vizűeket, részben távfűtésre használják. Az ipar a feltörő meleg vizet a len- és kendergyártásnál az áztatáshoz, valamint a hús- és cukorüzemekben mosóvízként hasznosíthatja.

MTI /

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!