Magyarországnak 2007 és 2013 között várhatóan 23-24 milliárd euró európai uniós forrás áll majd rendelkezésre, amelynek egy részét biztosan az egészség ügyének fejlesztésére fordíthat - hangzott el egy tanácskozáson. A konferencia előadói hangsúlyozták, hogy a 2007-2013 közötti uniós forrás és a magyar hozzájárulás csak a strukturális fejlesztéseket finanszírozhat és ha nincs hatékony együttműködés a szereplők között a forrásokat nem lehet majd megfelelően kihasználni.
[ajanlo=277][igazitas=right/]Szepesi Balázs a Nemzeti Fejlesztési Hivatal a főosztályvezetője szerint az Európai Unió kikényszeríti azt, hogy a Magyarországon eddig jellemző "forrásleszívási kényszerrel" szemben a fejlesztések a problémák megoldására koncentráljanak. Szerinte országosan az egészség ügyében nem olyan rosszak a mutatók. Az elkeserítő egészségi állapot összekapcsolódik a szegénységgel és az elmaradott vidékkel és ez mintegy egy millió embert érint.
Kapócs Gábor, az egészségügyi minisztérium helyettes államtitkára közölte: az európai 25-ök közül Magyarország az egyetlen, ahol az uniós humán erőforrás fejlesztési programon belül van egészségügyi program. Utalt arra, hogy a magyar munkaképes férfinépességen belül - a 25 és 60 év közötti férfiak körében, akiken lényegében "nyugszik a gazdaság" - az európai átlagot jóval meghaladó a halálozási arány. Szerinte az egészségügyi ellátás fejlesztése mellett, a kapcsolódó területeken ki kell használni a fejlesztés adta többlethatások lehetőségét.
A helyettes államtitkár az egészségügyi fejlesztési koncepció alapján a nagy ráfordítást igénylő fejlesztéseket régiós központokban szorgalmazta létrehozni. Ugyanakkor a lakossághoz közeli, a jelenleginél nagyobb kompetenciával rendelkező szakellátás kiépítését tartotta sürgetőnek. Mindezt a multifunkcionális közösségi hálózat kiépítésének keretében, amely szociális, egészségügyi, informatikai, és egyéb területeken segíti a vidék megtartó erejét erősíteni. (MTI)