Hazánk az EU-tagországok között az utolsó helyen kullog a megújuló energia felhasználásában. Igaz ez a biomassza hasznosítására, a szélparkok létesítésére, de a napkollektorok számára, felületére is. Az okok elsősorban a viszonylag olcsó gázra és az állami ösztönző rendszer hiányára vezethetők vissza. A szinte nem is létező pályázati és támogatási lehetőségek pozitív hatásai elmaradnak, így a megújuló energiaforrások telepítése után még mindig igen hosszú időbe telik, amíg a befektetések megtérülnek.
Jelenleg 40-50, viszonylag kis vállalkozás foglalkozik itthon napkollektorok árusításával vagy telepítésével, és csak alig egy tucat gyártással. Többségük hazai bejegyzésű, néhányan pedig nyugat-európai cégek képviselői. Becslések szerint ma Magyarországon mintegy 40-50 ezer négyzetméterre tehető a beépített kollektorok összes felülete, ugyanez a szám Ausztriában már meghaladta a 3 milliót.
Külföldön komoly sikereket arattak a cégek: ott jóval nagyobb igény van a kollektorokra, ráadásul a magyarok termékei a németországi kínálathoz képest olcsók. A belföldi piacon szereplő vállalkozások egyelőre nem egymással, inkább a fosszilis energiahordozókkal versenyeznek. A magyar napkollektorpiac szereplői várják a pályázati kiírásokat, a legtöbben azonban úgy vélik: a hazai kereslet csak akkor lendülne fel, ha állami pénzen kórházakat, börtönöket, szociális otthonokat, közintézményeket szerelnének fel ilyen eszközökkel, számol be a Világgazdaság.