Az év egyik legfontosabb lehetséges fejleménye a távközlés terén az, hogy az internet elérheti kapacitásának csúcsát. Ennek oka egyrészt a kereslet robbanásszerű emelkedése alapvetően a növekvő mozgókép forgalom miatt, másrészt az új kapacitásba történő befektetések hiánya. A probléma várhatóan leginkább a kontinensek közötti adatátvitellel kapcsolatban lesz érzékelhető, emellett hasonló kapacitásbeli korlát alakulhat ki a belföldi telekommunikációs hálózatok esetében, amelyek az egyedi szélessávú internet-kapcsolatot biztosítják a felhasználóknak. Ennek eredményeként az egyes szolgáltatások minősége csökkenhet, a sebesség pedig lassulhat - összegez a Deloitte tanulmánya.
Ehhez kapcsolódóan 2007-ben fellángolhat az internet semlegessége körüli globális vita. Az internet semlegességét hirdetők szerint a forgalom rangsorolására tett bármilyen kísérlet aláássa az internethez kötődő alapvető szabadságot: azt, hogy bármely felhasználó a világ bármely pontján akármelyik szervert, tartalmat, platformot használhassa. Az ellenzők azzal érvelnek, hogy üzleti modelljüket veszélyeztetik a nagy sávszélességet igénylő alkalmazások, különösen azok, amelyek jelentős videótartalommal rendelkeznek. A várható jövőbeli forgalomnövekedéshez pedig nagy infrastrukturális beruházásokra lesz szükség, amelynek megtérülése kétséges.
A Deloitte előrejelzése alapján 2007-ben egy sor szélessávú készülék jelenhet meg, amelyek a világ minden országában a lakosság egyre szélesebb köre számára tennék elérhetővé az internetet. Minden készülék speciális feladatot láthat el (pl. internetes rádió, videó alapú biztonsági szolgáltatás). A készülékek valószínűleg olcsóbbak lesznek, mint egy személyi számítógép, így az internet demokratikusabbá, mindenki számára elérhetővé válik.
IPTV - nem nyújt újdonságot
2007-ben valószínűleg a világ számos helyén vezetik be az IPTV (internetes televízió) szolgáltatást. Sajnálatos módon azonban a legtöbb IPTV szolgáltatás csupán a hagyományos televízió-szolgáltatás másolata, és semmi újat vagy különlegeset nem nyújt a fogyasztóknak, illetve nem használja ki a hagyományos, egyirányú sugározástól eltérő kétirányú hálózatban rejlő lehetőségeket. Következésképpen 2007-ben a szolgáltatóknak el kell érniük azt, hogy az IPTV a mai szolgáltatások gyenge másolata helyett a televízió újrafelfedezését jelentse.
Az IPTV-hez kapcsolható a TriplePlay / Multiplay kérdéskör. 2007-ben az uralkodó szemlélet - különösen Európában, ahol stagnál a telekommunikációs termékek piaca - az, hogy a portfolió kiszélesítése az egyik legjobb megoldás a növekedés és a piaci zavarok kezelésére. Sok szolgáltató számára viszont a hármas vagy négyes szolgáltatási csomag piacravitele azzal jár, hogy elhagyják komfortzónájukat, és ezzel nagy kockázatokat vállalnak. Ennek következtében sérülhet a márkaképük, és akár lényeges pénzügyi veszteség is érheti őket. 2007-ben a szolgáltatóknak figyelniük kell az ilyen problémákra utaló jelekre, és megoldást kell találniuk rájuk.
Kapcsolódási szakadék
A 2007-es év nemcsak a szolgáltatóknak, hanem a kormányzatoknak is kihívást tartogat - hívja fel a figyelmet a Deloitte anyaga. Feltűnik egy új fogalom, a kapcsolódási szakadék, amely legalább olyan ismert és fontos lehet 2007-ben, mint a digitális szakadék volt. Kétféle kapcsolódási szakadék létezik. Az első arra utal, hogy valaki rendelkezik-e az általában a hangátvitelhez használt alapvető csatlakozással, ez 2007-ben csökken, hiszen a fejlődő országokban több millió új előfizető kapcsolódik a hálózatra. A második kapcsolódási szakadék azonban nőhet: ez a szakadék azt mutatja, hogy valaki rendelkezik-e megfelelő minőségű, az alkalmazások növekvő skáláját támogató szélessávú kapcsolattal.
Karli Péter, a Deloitte Magyarország igazgatója szerint a magyar internetes piac az elmúlt évtizedek fejlődésének következtében az alkalmazott technológia szempontjából mára felzárkózott a nyugat-európai és észak-amerikai piacokhoz. Ugyanakkor az internet elterjedtségében még mindig jelentősebb a különbség. Ennek megfelelően a globális piacokon 2007-re várt új technológiák, alkalmazások várhatóan hazánkban is megjelennek, még ha kisebb volumenben is. Emellett a globális kapacitások szűkössége a magyar piacra is hatással lehet. A hazai piac fejlődése miatt ugyanakkor a szélessávú hozzáférésben tapasztalható szakadékok kezelése még égetőbb kérdés lehet, mint a magyarnál nagyobb internet-ellátottsággal rendelkező országokban.