Az emelkedő gázárban bíznak
A remény rabjai
Ígéretet tett Tóth arra is, hogy a most engedély nélkül maradt projekteket a társaság életben tartja, s javaslatot tesznek rá, hogy azoknak az engedélyeseknek a helyét, akik egy évig nem csinálnak semmit azok vegyék át, akiknek megvan a lehetőségük beruházásaik végrehajtásához. Kis lépés ugyan, de jó hír, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálattal együtt kifejlesztettek egy olyan szoftvert, ami az üzemelő szélerőművek által mért adatokkal korrigálja a Szolgálat által közölt prognózist. A rendszer segítséget nyújthat az erőművek üzemeltetőinek a menetrendtartásban.
Az MSZET egyik tagja arra is javaslatot tett, hogy a menetrendtartást ne az egyes erőművekre lebontva vizsgálják, hanem együttesen, így a megfelelés és a rosszul teljesítők szankcionálása is könnyebbé válhatna. Mindezeken túl kitörési lehetőséget lát az elnök a kiserőművek felé is. Véleménye szerint a gázáremelkedés fenyegető réme is olyan reális veszély lesz 2010-re, amire a szélerőművek jelenthetnek megoldást.
Nyugaton hasznos
Ugyanis az unióban már most elérte a létesített erőművek teljesítménye a 2010-re tervezettet (58000 MW), így most 77 ezer MW kapacitást tűztek ki célul, világviszonylatban pedig 111 ezer MW-ban gondolkodnak. A teljesítmény növekedése 20 százalék felett van évente, ami egyedülállónak tekinthető az energiaszektorban, s nem lebecsülendő az ágazat munkahelyteremtő képessége sem. Csak Németországban több mint 40 ezer fő él a szélenergia iparból. Az így előállított villamosenergia termelési költségei 50 százalékkal csökkentek az utóbbi 15 évben, s Németország úgy kalkulál, hogy 2014-re már versenyképes lesz az ár a villamos erőművekkel. Ha pedig nyugaton ilyen jó üzlet a szél, előbb-utóbb talán itthon is azzá válhat, csak bíznunk kell benne.
Istvánko Viktória