Idén a Gábor Dénes díjat heten, a nemzetközi díjat pedig ketten kapták meg. Hazai elismerésben részesült többek között Bogsch Erik a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója az innovatív gyógyszergyártás területén elért eredményeiért, és Dr. Kertész Zoltán a szegedi Gabonakutató Kht. Munkatársa a búzanemesítési kutatásaiért. Díjat kapott még Dr. Petis Mihály a Bátorcoop szövetkezet elnöke, a Nyírbátor környéki biogáz-projektek sikeres levezényléséért. (A díjazottak teljes névsorát lásd keretes írásunkban.)
"Siker akkor születik, amikor kiváló elmék máshogy kezdenek gondolkodni a létező problémákról" - mondta Kóka János gazdasági miniszter az elismerések átadásakor. A miniszter szerint a két mezőgazdasági témában dolgozó szakember díjazása is mutatja, hogy a sokak által problémásnak tartott agrárterületen is lehet eredményeket elérni innovatív gondolkodással.
"Csak az innovációra alkalmas társadalmak lehetnek versenyképesek" - jelentette ki Vizy E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Az anyagi tőke ma már nem a nyersanyagot keresi, hanem a szürkeállományt, mert a globális gazdaságban azok a termékek képviselik a legnagyobb értéket, amelyekben a hozzáadott szellemi tőke aránya a legnagyobb - tette hozzá.
Forgótőke kell a pályázatokhoz
Vizy E. Szilveszter szerint Magyarország nem innovációbarát, mert a magyar GDP alig egy százalékát fordítjuk innovációra, ráadásul azt sem a magáncégek adják a tudománynak, hanem a költségvetés. Az akadémia elnöke úgy véli, hogy az egyetemeket is úgy kellene átalakítani, hogy a kutató tevékenység ne tűnjön el az intézményekből.
Vizy E. Szilveszter kifejtette, hogy a Nemzeti Fejlesztési Terv második ütemének alapján Magyarország évente 40-50 milliárd Eurót igényelhet az Európai Uniótól, ahhoz azonban, hogy ezt a pénzt valóban hasznos célok érdekében lehessen elkölteni, szükséges az állam segítsége is. Az akadémikus szerint a kormánynak forgótőkét kell biztosítania az egyetemek és az innovatív kis- és középvállalkozások számára, mivel az uniós források csak utófinanszírozásos formában érkeznek az országba, azaz akkor, amikor már megvalósultak a programok.
Vizy E. Szilveszter utalt arra, hogy nemrég már tárgyaltak is a gazdasági miniszterrel a feladatokról, de részletekben még nem állapodtak meg, csak abban, hogy az akadémia és a kormányzat célja közös.
Az akadémia elnökének beszédét végighallgatta Kóka János is, aki azonban nyilvánosan nem reagált arra, de kezet fogott Vizy E. Szilveszterrel.
L. Nagy Gábor