A különféle, elektromossággal működő háztartási gépek és szórakoztató elektronikai eszközök árába három hónap múlva beépítendő, tételenként 50-70 lejt (15-20 euró) is elérő környezetvédelmi adó bevezetését egy 2002-es uniós irányelv teszi kötelezővé, és Romániában másfél évvel ezelőtt kormányhatározattal rendelték el - tájékoztatja az érdeklődőket Valentin Negoita, az EcoTic elnöke.
A zöldadó ugyanakkora lesz keleti szomszédunknál, mint az EU többi tagállamában, tehát nem veszik figyelembe a romániai bérszínvonal európai átlag alatti mértékét. Az elektronikus hulladék újrahasznosítását, illetve ártalmatlanná tételét a gyártók vagy a forgalmazók is elvégezhetik, s ebben az esetben nem kötelező az EcoTichez fordulniuk - tette hozzá Negoita. A számlákon (a nettó ár és az ÁFA mellett) külön jelezni kell a zöldadó mértékét. A román jogszabály értelmében minden húszezer lakosnál nagyobb településen létre kell hozni legalább egy begyűjtési és újrahasznosítási pontot.
Szakértői becslések szerint Romániában évente 300-350 ezer tonna elektronikai hulladék keletkezik, ami - a gazdaság erősödésével párhuzamosan - a jövőben növekedni fog.
Hazánkban 2005-ben komolyabb fennakadás nélkül indult el az e-hulladékok visszagyűjtése. Magyarországon jelenleg évente mintegy 130 ezer tonna elektronikai hulladék keletkezik, az újrafeldolgozási arány megközelítőleg 18 százalék, amelyet 2007 végére 60 százalékra szeretni emelni az állam.