3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu Mesél a múlt sorozatában most két, anno nagy visszhangot kiváltott pert idéz fel. Az egyik a jogi kiskapuk világába vezeti el az olvasót, míg a másik leginkább az amerikai Enron esetére hajaz.

Házbér a nyereség rovatban

Házbér a nyereség rovatban

Ezernyolcszázkilencvenhét őszén a budapesti börzén óriási meglepetést keltett az egyik fővárosi faipari művek közzétett éves jelentése. A kérdéses vállalkozás ugyanis a nyereség rovatban közel kétszeresét szerepeltette az előző évben realizált haszonnak. A kívánatosan gömbölyödő számok természetesen óriási izgalomba hozták a pesti és budai úri közönséget, így a cég részvényeinek ára pillanatokon belül megduplázódott.

Tovább fokozta a várakozást, hogy a tőzsde suttogó propagandája szerint a művek - olcsó árfolyamon és viszonylag nagy mennyiségben - rövid időn belül újabb részvényeket dob piacra. S mivel a kínálkozó jó üzletet szinte egy befektető sem akarta elmulasztani, a jegyzés természetesen többszöröse volt a tervezett kibocsátásnak. Hosszú ideig úgy tűnt, minden a legnagyobb rendben van: a vevők boldogan vásároltak, a papírok ára az egekben szárnyalt, a vállalatvezető pedig nem győzte megerősíteni az újabb és újabb bizakodó várakozásokat.

A fecsegő pénzügyi vezető

Aztán - szokás szerint váratlanul - beütött a krach. Történt, hogy a faipari üzem gazdasági vezetője Budapest egyik legelőkelőbb szórakozóhelyén kissé többet ivott, mint amennyit egy úriember megengedhet magának, s így, részeg fejjel olyan dolgokat is kikotyogott, melyekről jobb lett volna hallgatnia. A pénzügyér szavainak fültanúja volt a firma egyik legnagyobb befektetője is, aki - így akarván menekülni a számára óriási veszteséggel kecsegtető üzlettől - a következő nap észrevétlenül piacra dobta a birtokában lévő papírokat. Ám a nagy kínálat feltűnést keltett, s az árak - a "nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél" ősi igazsága okán - zuhanni kezdtek. A tőzsde pillanatok alatt felbolydult, s végül az a szégyen is megesett, hogy a cég részvényeivel történő kereskedést fel kellett függeszteni.

Pénzét veszni látva befektetőnk feljelentést tett. A kiszállt királyi ügyész vizsgálata megállapította, a vállalkozás évek óta masszívan passzívumot termelt, ám ezt üzleti könyveiben ügyesen elleplezte. Az alkalmazott trükk a következő volt: a cégvezető a vállalat bevételeinek korábban elsikkasztott részéből még évekkel ezelőtt különböző strómanok neve alatt fővárosi bérházakat vásárolt, majd az innen származó bevételeit haszonként könyvelte el az időközben válságba került vállalkozásában.

A bukott vezér a bíróság előtt azzal védekezett, hogy felismerte sikkasztásának bűnét, melyet úgy akart jóvátenni, hogy a máshol keletkezett bevételeit e sajátos módszerrel visszaforgatja a faipari Rt.-be. Ám ez az érvelés rögtön talajtalanná vált, amikor a vádat képviselő ügyvédnek arra a kérdésére, ha hirtelen ekkora jó szándék szállta meg, akkor miért volt szükség újabb részvénykibocsátásra, azaz a befektetők újabb félrevezetésére, a vezér nem tudott válaszolni. Természetesen a főnök egymagában kevés lett volna e sötét ügy elleplezésére, így a fecsegő pénzügyér is rács mögé került. A befektetők pedig - akárcsak manapság - futhattak a pénzük után...

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!