4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A stagnáló hirdetési piac tavaly sem kedvezett túlságosan a kereskedelmi tévéknek, ennek ellenére az egyiknél milliárdos osztalékot sikerült kiutalni a tulajdonosoknak. A másiknál azonban nem ki-, hanem betolni kellett pénzt.

RTL: 2,4 milliárdos osztalék

Tekintve, hogy a válság után megtépázott hazai reklámpiac még a tavalyi évben sem igazán talált magára, nem meglepő, hogy az RTL bevételei 2013-ban tovább csökkentek - azok ugyanis elsősorban reklámbevételeket jelentenek. Így a 2012-es 25,8 milliárd után 23,7-et sikerült realizálni. Utoljára egyébként ennyire gyenge éve bevételi szempontból 2002-ben volt az RTL-nek.

A csökkenő bevételekkel párhuzamosan sikerült mérsékelni a kiadásokat is. Anyagjellegű ráfordításként ugyanis 15,9 milliárdot számoltak el a korábbi 18,5 után, amihez még lényegében változatlan, 3,4 milliárdos személyi jellegű kiadás társult. Utóbbi magyarázata a 2012-essel szinte megegyező dolgozói átlaglétszám. A kiegészítő melléklet szerint átlag 244-en dolgoztak a cégnél a korábbi 247 után. Ezek után üzemi szinten félmilliárdos nyereséget tudtak elkönyvelni, amit a pénzügyi műveletek eredménye tovább javított, és végeredményben 2,4 milliárd forint adózás utáni profitról árulkodik a beszámoló. Ezt az összeget pedig teljes egészében osztalékként kifizették a tulajdonosoknak, akik mellesleg 2009 óta semmit nem láttak a cégtől, hiszen utoljára ekkor vándorolt a zsebükbe 3,8 milliárd.

Az RTL-lel kapcsolatos fontos tavalyi esemény, hogy március 6-án tőkeleszállításról döntöttek, ami jelentősen hatott a cég tavalyi mérlegére. A jegyzett tőke ugyanis ennek következményeképpen 1,4 milliárdról 501 millióra csökkent. Ez a változás a tőketartalékot (29,4 milliárdról 10,6-ra csökkent) és az eredménytartalékot (16,2 milliárd után 8,3 lett) is érintette, így végeredményben a társaság saját tőkéje a korábbi 54 milliárdról 19,6 milliárd forintra zuhant.

TV2: 3 milliárdos tőkepótlás

A TV2-t működtető MTM-SBS Televízió Zrt-be 2013-ban az előző évi 20 milliárd után újabb 3 milliárdot kellett betolni a korábbi tulajdonosoknak (tavaly év végén Simon Zsolt Yvonne Dederick-kel közösen vette meg a céget a ProSiebenSat1-csoporttól). Ez a kiegészítő melléklet szerint a tőketartalék összegét növelte 21-ről 24 milliárd forintra. Ennek ellenére a cég saját tőkéje 16,8 milliárdról 8,9-re zuhant, ami a tavalyi év hatalmas, majdnem 11 milliárdos veszteségével magyarázható.

A veszteséget úgy "sikerült" összehozni, hogy a társaság 13,6 százalékkal 16,2 milliárdra növelte az árbevételét, bár a kiegészítő melléklet megjegyzése szerint ez még mindig elmarad a korábbi évek bevételszintjétől. Ennek magyarázata a hirdetési piac stagnálása, illetve a kisebb csatornák fokozódó részesedése a piacból.

A TV2 esetében a növekvő bevételekhez növekvő kiadások társultak, anyagjellegű ráfordítás címén 11, személyi jellegűként pedig 3,1 milliárdot fizettek ki. Mivel azonban 2012-höz képest több mint duplájára, 7,8 milliárdra növekedett az egyéb ráfordítás (a selejtezett tárgyi eszközök, immateriális javak és terven felüli értékcsökkenés miatt), már üzemi szinten brutális veszteséget hozott össze a cég. 2012-ben még 6,1 milliárdos nyereséget termeltek, most viszont 10,8 milliárd szerepel ezen a soron. Ezt a pénzügyi műveletek eredménye tovább rontotta, így végül 10,9 milliárdos veszteséget kell elkönyvelniük az egy évvel korábbi 6,7 milliárdos mínusz után.

Tehát az jól látszik, hogy ha a kormányzati szinten már többször tervbe vett reklámadó megvalósul, a TV2-t könnyen a mostaninál is még rosszabb helyzetbe hozhatja. Ellenben az RTL jelenleg valamennyivel "kedvezőbb" helyzetből várhatja, lesz-e reklámadó, vagy sem. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!