Két kategóriában osztottak ki Legjobb Női Munkahely 2008 díjakat. A 250 főnél több munkavállalót foglalkoztató vállalatok kategóriában megosztott első helyezést értek el a SAP Hungary Kft. és a Citi Szolgáltató Központ. A második helyezést az ELMÜ Nyrt. érte el, míg a harmadik a GE Hungary Zrt. Energy Divízió lett.
A 30-250 fő dolgozót foglalkoztató vállalkozások közül az evopro Kft. győzött, a Zalavíz Zrt. a második helyet csípte el, míg harmadik helyen a Thermal Hotel Aquincum Zrt. Ramada Plaza állhatott a dobogóra. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium különdíját az IC Companys Hungary Kft. vihette haza.
A díjak odaítélésének értékelési szempontjai a tisztességes munkafeltételek, a karrierlehetőség, előmenetel biztosítása, az egészség és a jó közérzet megőrzésének lehetősége, a készségek fejlesztésének lehetősége illetve a munka és magánélet összeegyeztethetősége állt.
A nő mint üzleti érték
Jelenleg a legnagyobb kihívás a fejleszteni kívánt vállalatok részére a jó és szakképzett munkaerő megtalálása és vonzása – hangzott el az díjátadóval egybekötött szakkonferencián.
Mivel ilyen munkaerőből hiány van, ezért a társadalom különböző csoportjainak „tartalékainak” a mozgósítása, fejlesztése és megtartása szükséges. Magyarországon a társadalmi csoportok közül ma a nők munkahelyi pozíciójának megőrzése és erősítése jelentheti a cégek számára az egyik legnagyobb üzleti értéket – véli a Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség.
Hazai gyakorlatok
A Citi Szolgáltató Központ szerint a megosztott első díjat elsősorban a kismama és a rugalmas munkarend programjuknak köszönhetik. Úgy vélik, emellett a sokszínűség terén a szolgáltató központban zajló többi kezdeményezést is elismerték a jutalmazással.
A szülési szabadságra távozó dolgozók e-mailen és hírlevélen keresztül folyamatosan kapcsolatot tarthat a munkahelyével, emellett részt vehet a vállalati rendezvényeken is. A kismama program segíti a szülők zökkenőmentes munkába való visszatérését is.
A rugalmas munkarend program lehetővé teszi a munkavállaló és a vezetés számára, hogy a munkát alternatív módon, helyszínen és időben végezze el. A program elemei a rugalmas munkaidő, a sűrített munkahét, a távmunka, a munkamegosztás, illetve a rész- vagy csökkentett munkaidő.
A kis- és középvállalati kategóriában második helyezést elért Zalavíz elkötelezettségét mutatja az esélyegyenlőség iránt, hogy a társaság felső és középvezetői 54 százalékban női munkavállalók. A jelenlegi vezetői körből csak egy fő volt, akit vezetőként vettek fel, a többi munkatárs a belső karrierfejlesztés eredményeként került vezetői pozícióba. Ezen túl különösen nagy figyelmet fordítanak az alkalmazottak képzésére, kiemelten a 45 év feletti korosztályra, valamint a GYES-ről és GYED-ről visszatérőkre.
Fontos az információ eljuttatása
A Magyar Női Karrierfejlesztési Szövetség szerint mivel a nők életében nagyobb szerepet kap a család és a munkahelyi kötelezettség harmonizálása, nagyon fontos, hogy a nőknek különböző társadalmi körülmények között, különböző életkorban és helyzetekben, de mindenkor, amikor erre igényük és szükségük van, álljon rendelkezésre megfelelő információ ahhoz, hogy tehetségüknek megfelelően dönthessenek a karrierjük kérdésében – összehangolva a munkaerőpiac elvárásaival.
Kovács Zita
Menedzsment Fórum