4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új stratégia szerint az alap tevékenységre akar összpontosítani.

Rövid időn belül már a második nagy balatoni óriásberuházásból távozott az Appeninn Nyrt. Először az aligai volt pártüdülő teljes átépítésére és fejlesztésére ráugrott PRO-MOT Hungária Kft-ben lévő csaknem 75 százalékos részesedését adta el, erről laptársunk, a privatbankar.hu ebben a cikkben írt részletesen. A vevő a NER oszlopos tagjának számító Balázs Attila által irányított és a Balatonnál már évek óta nyomuló Bayer Construct cégcsoport, azon belül pedig a Bayer Property ingatlanfejlesztő cég. Egy friss közlemény szerint pedig kiszállt a szántódi BalaLand projektet irányító Dreamland Holding Zrt. cégcsoportból, amelyben ugyanennyi tulajdona volt, ott is NER-es a fő háttér ember, Szepesi Richárd vásárolta meg a tulajdonrészt. 

A Club Aliga látványterve. Fotó: Lima Tervezőiroda
A Club Aliga látványterve. Fotó: Lima Tervezőiroda

Az Appeninn hivatalos indoklása szerint magyarországi üzleti ingatlanok (irodaházak, logisztikai és kiskereskedelmi központok) bérbeadására és üzemeltetésére, mint alap bizniszre fog összpontosítani, valamint ilyen külföldi, főleg a régiónkban található ingatlanok megszerzésére akar figyelni. Az eladott turisztikai érdekeltségekből származó bevételt ezekre akarja fordítani. Más magyarázatot nem adtak, ám vélhetően a jelentősen nehezedő ingatlanpiaci, építőipari és munkaerőpiaci körülmények vezettek oda, hogy például a nagy ívűnek beharangozott aligai beruházás sorozatot már nem akarták felvállani.   

Szántódon egyébként szintén nem ismeretlen hátterű cég, hanem a Dreamland Investment Holding Kft. volt az Appeninn-tulajdon átvevője. Az új tulajdonos a Central European Opportunity II. Magántőkealap és a Szepesi Richárd NER-es nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó Szepard Bizalmi Vagyonkezelő közösen alapított társasága. Az Appeninn még 2020. júniusában vásárolta be magát a Dreamland Holdingba 4,2 millió euróért és tavalyi beszámolója szerint profittal szállt ki az üzletből. A Dreamland Holding indította el a visegrádi Lepence Strand- és Élményfürdő teljes körű rekonstrukcióját, valamint a Minaro Hotel Tokaj és turisztikai központ építését is. Az utóbbi projekt részeként egy 10 hektáros telken egy 5 csillagos prémium kategóriás felnőttbarát hotel fog megnyílni 2022-ben Tokaj város szomszédságában.

A Szántódon felépült komplexum látványterve. Fotó: Magyar Építők
A Szántódon felépült komplexum látványterve. Fotó: Magyar Építők

A nem régen új vezető tisztségviselőkkel bővült Appeninn 2021-es konszolidált éves beszámolójából ugyanakkor az is kiolvasható, hogy 2020-hoz képest harmadára esett az irodák bérbeadásából származó bevétel, viszont közel duplájára nőtt a logisztikai ingatlanok esetében, míg a kiskereskedelmi ingatlanoknál stagnált a bérbeadási bevétel. 

A bérbeadás költségei összességében kissé csökkentek, vélhetően főleg egyes ingatlanok értékesítése miatt, de például őrzés-védelemre háromszor annyit kellett kiadni, mint 2020-ban. Számottevő, mintegy 35 százalékos volt a bérköltség növekedése, de ez nem meglepő, az ágazatban minden jelentősebb szereplő kénytelen volt megtenni ezt a jó munkaerő megtartása érdekében, másrészt a létszám 37-ről 59 főre nőtt.

Az ingatlanok bérbeadásából közel azonos bevételt értek el, mint 2020-ban: a tavalyelőtti 7,5 millió euró után tavaly 7,4 millió eurót könyveltek el. Az adózott eredmény viszont csupán 5,8 millió euró lett a megelőző évi 13,3 millió euróval szemben, itt az ingatlanok átértékelése is szerepet játszhatott. Megugrottak a személyi jellegű kiadások, 1,1 millió euró után 2021-ben már 1,7 millió eurót költöttek erre. Jelentősen, mintegy 70 százalékkal lett több a rövid távú kötelezetteség, főleg a bankhitelek miatt.  

A holding és a leányvállalatok működésére a járvány okozta intézkedések jelentős, de nem kritikus hatással voltak/vannak. A jelenlegi bérlői állomány megközelítőleg 5-15 százaléka az, amelynek be kellett zárnia, így átmeneti bevétel kieséssel számoltak. Ezen bérlők közül néhányan kérték a bérleti díj ideiglenes csökkentését, de emiatt nem kellett módosítani a bevételelszámolást. Egyébként a holding kiadatlansági rátája 7 százalék, ez a közép mezőnybe sorolja a céget ezen a téren.

A 2020-ban megszerzett Dreamland csoporton keresztül súlyosan érintette viszont a holdingot az orosz Sberbank csődje. A beszámoló szerint "a cégcsoport Sberbank-nál vezetett számlaegyenlege a bank tevékenységének felfüggesztése előtt 4,242 millió eurót tett ki, az OBA által garantált 100 ezer euró összeg entitásonként összesen közzététel előtt 505 ezer eurónyi visszafizetését jelentett. A fennmaradó pénzösszeg tekintetében a cégcsoporton belül engedményezésekre került sor, ahol a Tokaj Csurgó Völgy Kft. – mint Sberbank által hitelezett entitás - 5,21 millió euró hitelével szemben kérte a beszámítást a végelszámolótól a társaság".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!