6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sorra mondják le a nagyobb fesztiválokat, miután kormány csütörtöki döntése értelmében életben marad az 500 főnél nagyobb rendezvényekre vonatkozó tiltás. A fesztiválok elmaradása komoly nemzetgazdasági károkkal jár.

A kormány koronavírus-járvány miatt hozott döntésére reagálva, amely alapján augusztus 15-e után sem tarthatnak meg Magyarországon 500 főnél nagyobb rendezvényeket, valamennyi rendezvény- és fesztiválszervező sajnálatát fejezte ki. Ugyanakkor mindannyian arra kérik a fesztiválozókat, hogy amennyiben módjukban áll, használják fel jegyüket a következő nyáron, ezzel segítve a szervezési munkálatokat.

Sorra mondják le az eseményeket a szervezők

"Nehéz lesz most a jövőre koncentrálni, de biztosra vesszük, hogy pár nap múlva fel fogunk állni és azon törjük majd a fejünket, hogyan építsük fel a 2021-es fesztivált" - tették közzé honlapjukon a Strand Fesztivál szervezői, amit az MTI idézett. A Strandon, amelyet augusztus 18-tól 22-ig terveztek megrendezni, mások mellett Parov Stelar, Timmy Trumpet, Martin Solveig, Wilkinson, Lost Frequencies és Alle Farben is fellépett volna.

Az EFOTT-on augusztus 26-tól 29-ig a hazai könnyűzenei élmezőny mellett az amerikai rapper, Flo Rida is fellépett volna. "Szomorúan, de tudomásul vettük a tényeket. Bízunk abban, hogy sikerül egy olyan támogatási rendszert kialakítani, amely mind a zenészeknek, mind a hozzájuk tartozó stábtagoknak segítségére lesz, és amely mentén mi is fenn tudjuk tartani szervező, résztvevő kollégáink számára a stabil munkahelyet" - fogalmaztak az EFOTT szervezői az MTI-hez eljuttatott közleményben. Mint írták, az idei EFOTT-ra elővételben vásárolt jegy- és bérlettulajdonosoknak lehetőséget biztosítanak a voucherek 2021-es évre átvitelére, illetve a visszaváltására 3 százalékos kezelési költséggel.

A SZIN (Szegedi Ifjúsági Napok) augusztus 26. és 29. között lett volna, mások mellett Jason Derulóval, John Newmannel, a Rudimentallal, Dub FX-szel és Russkajával. "Ötvenegy év után ez lesz az első év, hogy SZIN nélkül zár a nyár. De megértjük a helyzetet, és bízunk abban, hogy jövőre újra éled a fesztiválszezon" - írta Kolonics Erika, a SZIN főszervezője a rendezvény honlapján.

Az elmúlt években így táncoltak a fesztiválózók a Balaton Soundon (MTI Fotó - Bodnár Boglárka)
Az elmúlt években így táncoltak a fesztiválózók a Balaton Soundon (MTI Fotó - Bodnár Boglárka)

A Fishing On Orfűt augusztus 26-tól 29-ig rendezték volna meg a hazai könnyűzenei színtér színe-javával. "A legfontosabb célunk mindig is az volt, hogy olyan fesztivált szervezzünk, amire mi is szívesen elmennénk. A Fishing jövője, esetleges függetlensége, további szponzor- és reklámmentessége azon múlhat, mennyire tudjuk minimalizálni a mostani kárt" - közölték a szervezők.

Nem csak könnyűzeni esemény marad el

Elmarad a Paloznaki Jazzpiknik is. A Balaton-felvidéken augusztus 20-tól 22-ig Randy Brecker, Candy Dulfer, Mario Biondi, a De Phazz és a Kraak & Smaak Live Band zenélt volna. A szervezők az MTI-nek azt írták, bíznak abban, hogy a kormány döntése mindannyiuk biztonságát szolgálja. "Egy kicsit szomorkodunk még, majd teljes gőzzel vágunk bele a jövő évi Jazzpiknik szervezésének. Akit csak lehet, megpróbálunk visszarepíteni az idei fellépők közül és mindenkit kárpótolni egy szuper fesztivállal a sok idei bizonytalanságért" - fogalmazott Valde Orsolya fesztiváligazgató. A Jazzpiknik szervezői rugalmas megoldásokat dolgoznak ki azok számára, akik megtartják a jegyüket és utalványra váltják át.

Ugyancsak augusztus 26-tól 29-ig tervezték a Kolorádó Fesztivált is, a Nagykovácsi melletti Adyligetben, ahol ott lett volna a Kokoroko, az upsammy, Helena Hauff, Daniel Avery, Hunee, illetve a Bo Ningen is. "Nagy szükségünk van a támogatásotokra idei költségeink fedezésére, valamint hogy jövőre minden eddiginél jobb Kolorádót tudjunk szervezni. A támogatás ezúttal leginkább azt a döntést jelenti, hogy mit tesztek a már megvásárolt bérletekkel. Nagyjából egy hét múlva jelentkezünk a pontos infókkal" - írták a Kolorádó szervezői közösségi oldalukon.

Az már tavasszal eldőlt, hogy idén nem jönnek a turisták a Szigetre (MTI fotó - Mónus Márton)
Az már tavasszal eldőlt, hogy idén nem jönnek a turisták a Szigetre (MTI fotó - Mónus Márton)

Az már tavasszal eldőlt, hogy Közép-Európa legnagyobb fesztiválja, a Sziget idén elmarad, ahogy a társaság más rendezvényeit, így a Volt Fesztivált és a Balaton Soundot is törölték. Mindez azt jelenti, hogy idén nem tartanak meg egyetlen számottevő fesztivált sem Magyarországon, ami nem csak a szektor, de a teljes magyar gazdaság számára is érvágás.

Óriási kiesés a turizmusnak is

Április végén a HÉTFA Kutatóintézet elemzői készítettek egy átfogó anyagot a hazai fesztiválpiac kilátásairól, amelyből kiderült, fesztiválok elmaradása esetén a magyar gazdaságból kieső jövedelem akár a GDP közel 1 százalékát is elérheti. Magyarországon ugyanis évente több mint háromezer fesztivált rendeznek, amelyek közül sok több ezer látogatót vonzanak évről-évre, belföldről és külföldről egyaránt, a sikerükkel pedig a turizmus és a gazdaság látható, markáns szegmensévé tették a fesztiválszektort. A leglátogatottabbnak – és a turizmus szempontjából legfontosabbak - a nagy zenei fesztiválok, amelyek a kormány mostani döntését követően sorra jelentették be, hogy idén elmaradnak. Miután ezek jellemzően a nyári időszakra koncentrálódnak, így kijelenthető, hogy az iparág az idén óriási veszteségeket szenved el.

A március és szeptember közötti időszak rendezvényeinek törlésével az egész élőzene-iparág bevételeit tekintjük, a 70 százalékos csökkenés mintegy 28 milliárd forint közvetlen bevétel kiesést jelent a szektorban. (Azt egyelőre nem tudni, hogy az év végén lehet-e majd nagyobb rendezvényeket tartani) Ebből a bevételből éltek eddig a fesztiválok közvetlen közreműködői – például a szervezők, az építők, a hangosítók és a zenészek. Így idén jövedelem nélkül marad a fesztiválszektor több ezer foglalkoztatottja – a színpadok építőitől a zenészekig és a programszervezőkig. Ugyanakkor a HÉTFA kutatói szerint nem csak a fesztiválok dolgozói maradnak hoppon, hanem a fesztiválokhoz kapcsolódó szállásadó és vendéglátós vállalkozók is: országszerte tehát komoly bevételkieséssel lehet számolni a turisztikai szegmensben is.

A GDP egy százaléka eset ki a fesztiválok törlése miatt

Jellemző, hogy egy korábbi minisztériumi felmérés is azt állapította meg, hogy az országba látogató turisták 10-12 százaléka a fesztiválok miatt érkezett. Költési hajlandóságuk pedig többszöröse a hazai fesztiválozóknak, akár 40-100 ezer forintot is elérhette 2015-ben naponta. A hazai látogatók ennél kisebb összeget költenek egy-egy eseményen, de a jegyeken túl ők is tízezres nagyságrendben fizettek egyéb termékekért (pl. étel, ital) és szolgáltatásokért.

Mindezek alapján a HÉTFA kutatói úgy becsülték, hogy minden egyes fesztiválra el nem költött forint körülbelül 7 forintot von ki a gazdaságból a szektorok közötti tovagyűrűző hatásoknak köszönhetően. Tehát az idei fesztiválok elmaradása miatt a magyar gazdaságból kieső jövedelem akár a 442 milliárd forintos összeget is elérheti. Ez közel 1 százalékát jelenti a 2019-es magyar GDP-nek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!