3p

Március végére dűlőre kellene jutni, mert Görögországnak addig van a költségeinek megfelelő mértékű tartaléka. A márciust követő adósságszolgálatot már csak a következő részletből tudja az ország teljesíteni. 10 hét alatt tehát az is eldőlhet, hogy lesz-e hazánknak rövid időn belül IMF szerződése, illetve van-e értelme további pénzt önteni a görög gazdaságba, olvasható a Commerzbank hétfői devizapiaci elemzésében.

EUR/HUF: Az elmúlt héten Washingtonban folyt a tárgyalássorozat, míg a mostani hét az európai körútról fog szólni. Néhány napon belül hivatalosan is megtudhatjuk, hogy az EU milyen feltételekkel ül le velünk tárgyalni. Addig ugyanis nincs IMF-időpont, amíg nincs megegyezés az EU-val. Szerencsés esetben március végére lehet megállapodás, addig még sok fordulat várható ebben a témában.

Holnap ülésezik az Európai Bizottság, ahol a napirendi pontok egyike Magyarország lesz. Az itt kialakult álláspont lehet a kiindulópont a péntekre tervezett Rehn-Fellegi találkozón. Ma reggelre 312-fölé gyengült az EUR/HUF árfolyama, amiben benne van az IMF szerződés kimenetelének a bizonytalansága, de benne van az is, hogy a Standard & Poors hitelminősítő intézet csoportos leminősítést hajtott végre az eurózónában, így fokozódott a kockázatkerülési hajlandóság. 309-313
között lehet a mai napon az árfolyam, nem számíthatunk nagy mozgásokra, árfolyamkilengésekre, mivel az Egyesült Államokban ünnepnap van.

EUR/USD: Bekövetkezett, ami már régóta a levegőben lógott: az S&P egy sor eurózóna tagot leminősített. Franciaország és Ausztria elvesztette a legjobbaknak járó AAA besorolást, míg Ciprus és Portugália „megnyerte” a bóvli kategóriát. Rontottak a spanyolok, olaszok, szlovének, szlovákok és a máltaiak besorolásán is.

A kollektív leminősítést többek között azzal indokolta a szervezet, hogy a december 8-9-i EU-csúcson sem született világos, kézzelfogható megállapodás, ami egyértelmű irányt adhatna az adósságválság kezelésére. A leminősítések mellett a görögöknél is gond van.

Megszakadtak az egyeztető tárgyalások pénteken a görög kormány, valamint a magánbefektető kötvénytulajdonosok között, mivel nem sikerült megegyezni abban, hogy mekkora legyen a privát szektor által elszenvedett veszteség mértéke. Március végére dűlőre kellene jutni, mert Görögországnak addig van a költségeinek megfelelő mértékű tartaléka.

A márciust követő adósságszolgálatot már csak a következő részletből tudja az ország teljesíteni. 10 hét alatt tehát az is eldőlhet, hogy lesz-e hazánknak rövid időn belül IMF szerződése, illetve van-e értelme további pénzt önteni a görög gazdaságba. Az EUR/USD árfolyama a fentiek hatására 2010 elejének megfelelő szintre esett vissza, (1,2680-ra), míg az UDS/HUF kurzusa a pénteki 240-es
„mélység” után 245-re emelkedett.

CHF/HUF: Az S&P leminősítés erősítette a frankot az euróval szemben, ma hajnalra 1,2070 alatt is kereskedtek a devizapárral. Nem következett be az a szcenárió, amitől tartott jó néhány piaci szereplő: ha ugyanis a kurzus az 1,20-as szintet eléri, az óriási mennyiségű megbízást aktivál, mely lökésszerű frankerősödéshez vezet. Félő volt, hogy ez esetben az SNB nem, vagy csak részleteiben tudta volna ellensúlyozni a heves mozgást. A CHF/HUF árfolyama a mai napra 257-259-as szint körül várható.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!