3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az október 14-étől életbe lépő szabályozással reagál az Államadósság Kezelő Központ  (ÁKK) arra, hogy főként tehetősebb privátbanki ügyfelek több tíz- vagy százmilliós nagyságrendben vásárolhattak a Magyar Állampapír (MÁP) Pluszból szuperkötvényből, amit aztán fedezetként felajánlva úgynevezett lombardhitelt vettek fel a bankjuknál, amiből újabb kötvényeket vásároltak.

Az ÁKK lapunkhoz eljuttatott indoklása szerint "a magyar állam, mint kibocsátó szándéka, hogy a lakosságnak szánt állampapírok kizárólag a tényleges megtakarítással rendelkező magánszemélyek számára biztosítsák a kiemelkedő kamatozást". 

A kibocsátói célok védelme érdekében az ÁKK Zrt. megváltoztatta a lakossági állampapírok értékesítésére vonatkozó szerződéses szabályozást. Ezen új szerződéses feltételek szerint 2019. október 14-től a forgalmazók lakossági állampapírt nem fogadhatnak el fedezetként semmilyen hitel-, kölcsön- vagy egyéb ügylethez (pl. lombardhitel, derivatív ügyletek). A szerződési feltételeknek való megfelelést az ÁKK Zrt. ellenőrzi.

A tiltással most beszüntetendő trükk lényege röviden az, hogy egyesek jegyeztek az évi közel 5 százalékos kamatozású MÁP Pluszból, majd annak fedezetére felvettek hitelt - ezt hívják lombardhitelnek -, amelyből aztán ismét szuperkötvényt vettek. Lombardhitelt azonban a bankok nem mindenkinek nyújtanak - hitelintézetek többségének nincs is ilyen konstrukciója -, csak a privátbanki ügyfeleknek, méghozzá rendkívül kedvező áron, körülbelül évi 2 százalékos kamatra. Akiknek tehát mintegy 3 százalékponttal kisebb kamattal kell visszafizetniük e hitelt, mint amennyit kapnak a MÁP Pluszra.

A bankoknak is érdeke volt e biznisz, miután a MÁP Pluszos fedezet miatt gyakorlatilag kockázatmentesen kaphattak 2 százalék körüli kamatot a hitelük után, miközben a piacon általuk megvásárolható állampapírok kamata ennél lényegesen alacsonyabb, jóval 1 százalék alatti.

Arról, hogy ez a trükközés milyen méreteket öltött, csak becslések vannak, amelyek igencsak nagy sávban szóródnak. Vannak, akik szerint az eddig már 2000 milliárd forint értékben eladott MÁP Plusz-állomány alig 3-4 százalékát érinthette ez az ügyeskedés - ami azért így is 60-80 milliárd -, mások szerint azonban akár az egyharmadát, ami már egy masszívabb összeg,

Ez utóbbit valószínűsítheti a mostani tiltás jellege. Más kérdés, hogy ennél szofisztikáltabb megoldásra is sor kerülhetett volna, hiszen ezzel egy létező konstrukciót szüntettek meg a magyar piacon, büntetve azokat is, akik eddig nem trükközési szándékkal vettek fel állampapír-fedezetre lombardhitelt.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!