A Népszava szerezte meg az Országos Mentőszolgálat azon koncepcióját, amely szerint a mostani 23 helyett októbertől Budapesten 13 felnőtt és 3 gyermekügyeleti pont működne.
A tervezet szerint az új felnőtt ügyeleti pontokból hatot sürgősségi osztály mellett, ötöt szakrendelőkben és kettőt az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) két telephelyén kereshetnének fel a betegek. A gyermekügyeleti pont a Heim Pálban, a Szent János kórházban, valamint a XIII. kerület Révész utcai rendelőjében működne. Az OMSZ még öt, úgynevezett „szekunder”, két fős ügyeleti mentőegységet is alkalmazna, az ő feladataik közé tartozhatna például a közterületi halottszemle. Ez a koncepció csatlakoztatná a fővárost az egységes állami ügyeleti rendszerhez.
Romolhat a betegbiztonság
A tervezet több pontos is aggályos, a Magyar Orvosi Kamara a lapnak nyilatkozó tagjai szerint a fővárosban a váltásnak egyetlen előnye lehet, az egységes irányítás, ellenben a jelenleg javasolt szakmai megoldással romolhat a biztonságos ellátás.
A cikk szerint a fővárosban egészen másként működik az alapellátás, mint az ország más pontjain: ha valakinek panasza van, a nap 24 órájában hívhatja a kerületek által működtetett ügyeleteket, amelyek orvosai, ha szükséges házhoz is mennek. Az alapellátási ügyelet a háziorvosi rendelések idején is elérhető, így a háziorvosnak nem kell egy sürgős hívás miatt otthagynia a rá várakozókat. A tervezett változtatással viszont a 24 órás ügyeleti szolgáltatókat elküldik, és hétköznap délután négy és este tíz, hétvégén és ünnepnapokon pedig reggel nyolc és kettő óra között a körzetekben dolgozó háziorvosokat osztják be ügyeleti pontokra. Este tíz után ezeken a helyeken lakosságot az úgynevezett non-doktorok – egyetemi végzettségű szakápolók – mentőápolók, mentőtisztek láthatják el – teszi hozzá a cikk.
A Népszava hozzáteszi, a koncepcióról a Magyar Orvosi Kamara által kezdeményezett szerdai egyeztetésen a résztvevők egyebek mellett jelezték, hogy három gyermekügyeleti pont az 1,7 millió fős lakosságú fővárosnak kevés lesz, ráadásul a Pest vármegyei ügyeleti tapasztalatok azt mutatják, hogy bár elvileg mehetnének a szülők a gyerekkekkel a felnőtt ügyeletre is, azokon mikor nem gyermekorvos vagy vegyes körzetet működtető orvos volt beosztva, nem vállalta az ellátást.
A portál emlékeztetett, további nehézséget okozhat az is, hogy a fővárosban praktizáló alapellátók 25-30 éve nem vesznek részt az ügyeleti ellátásban, vagyis nincs tapasztalatuk vészhelyzetekben.