Az egész még egy évvel korábban kezdődött, 1990-ben elindult az első webszerver, a xoc01.cern.ch, amire feltöltötték a világ első weboldalát. A cím:
//nxoc01.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html
A link azonban több éve átirányít minket a //info.cern.ch címre. Az internetes oldal nem túl szép, csakis szöveges tartalmat találhatunk rajta, ami az internet működését mutatja.
Tim Berners Lee
Az oldalt Sir Timothy John Berners-Lee hozta létre Franciaországban, végül svájci domain név alatt tette elérhetővé. Berners-Lee a CERN - amely a svájci részecskegyorsítót is építette - munkatársaként több protokolt is kifejlesztetett, például a HTML-t és a HTTP-t.
A web eredeti célja a különböző intézményekben világszerte dolgozó kutatók közötti automatizált információmegosztás volt. Az alapötlet egy globális információs hálózat létrehozása volt a számítógépek, a számítógépes hálózat és a hipertext képességeinek ötvözésével.
1993. április 30-án a CERN mégis bejelentette, hogy a világháló mindenki számára szabad és ingyenes.
1994-ben Berners-Lee megalapította a World Wide Web Consortiumot (W3C) a Massachusetts Institute of Technology-n. Ennek különböző vállalatok is tagjai lettek, melyek az internet minőségét akarták javítani sztenderdek és ajánlások elkészítésével.
A World Wide Web Consortium eredményeinek nagy részét láthatjuk az Internet weboldalain. 1996-ban Håkon Wium Lievel együttműködve, a W3C újabb sztenderdet jelentett be, melynek a neve Cascading Style Sheets (CSS) volt. 2000 körül kezdték a közismert böngészők támogatni, ez is mutatja Berners-Lee fő célját, a Web szabadságát.
Az első weboldal óta eltelt időben a fejlett világ szinte minden lakosa képes pár gombnyomással weboldalt létrehozni, alakítani.
mfor.hu