2p

Nem, ez nem a Holywood-i. Ez egy európai szikla. Különleges státuszú hely, amely az Ibériai-félsziget egyik legdélibb pontja, mégsem Spanyolország része.

A stratégiai fontosságú földnyelvet 1704-ben foglalták el a britek, miután a spanyol örökösödési háborúban győzedelmeskedtek a spanyol flotta felett. Spanyolország sosem ismerte el a brit fennhatóságot és több sikertelen kísérletet is tett a földnyelv visszaszerzésére, utoljára 1969-ben és 1985-ben. A hagyomány szerint viszont addig lesz Gibraltár angol fennhatóság alatt, amíg majmok élnek a szikla tetején. A rossz nyelvek szerint ezért évente importalnak néhányat, illetve szaporítják őket...

További tények Gibraltárról

Lakossága vegyes: angol, spanyol, portugál, marokkói és más nemzetiségű bevándorlók

Hivatalos nyelv az angol, de szinte mindenki beszél spanyolul, és kialakult egy, csakis Gibraltárra jellemzőkeverék nyelv is.

Lakosainak száma: 30 000 fő

Gibraltár Nagy-Britannián belül autonómiát élvez belső ügyeinek intézése terén. Élén a kormányzó áll, akit munkájában a kilenctagú Gibraltar Council ("gibraltári tanács") segít.

Fő bevételi forrásai: Idegenforgalom, olajfinomítás, kereskedelem.

Hasznos honlap: www.gibraltar.gi


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!