Sokszor felmerül a kérdés, mi a különbség a kereskedelmi láncok követelményrendszerei, illetve a HACCP és az ISO 9001:2000-es együttes alkalmazása között. A leglényegesebb eltérés a szakmai részletek kidolgozottságában rejlik. Az EFSIS egyszerű, gyakorlatias rendszer, amely a hangsúlyt a szakmai helyesség bizonyítására, a rendszerek és módszerek célirányos, ésszerű, rugalmas alkalmazására helyezi - a nagyobb biztonság, a jobb minőség, a szervezettebb termelés és a kisebb költségek érdekében.
A gyakorlott technológus ipari szemléletét tükröző felülvizsgálat az egyedi, az adott egységre vonatkozó legalkalmasabb értelmezést veszi figyelembe. A vállalatokat ennek érdekében 17 termék-kategória, ezen belül 162 csoport szerint tanúsítja. A besorolás a feldolgozási és forgalmazási körülmények, valamint a fogyasztói felhasználás módja szerint történik, és az audit eredményén kívül ez befolyásolja a felülvizsgálat gyakoriságát (6-12 hónap).
A Campden and Chorleywood szakemberei által elvégzett több száz EFSIS-, illetve e követelményrendszeren alapuló beszállítói felülvizsgálat tapasztalatai a rendszerek működtetésével kapcsolatosan azt mutatták, hogy az Európai Unió hasonló üzemeihez viszonyítva kisebb a különbség a technológiában és a berendezésekben, mint a Jó Higiéniai Gyakorlat és a technológiai szabályozás megvalósításában. Az intézkedések szakmai helyessége az élelmiszer-feldolgozó üzemekben sok esetben nincs bizonyítva vagy vitatható. Kisebb a különbség az erőforrásokban, mint abban, hogyan használják fel azokat.
Összefoglalásként az EFSIS/BRC-szabványok szerinti auditról elmondható, hogy nem egyszerű rendszer-felülvizsgálat, hanem technológiai audit is, ahol azt is vizsgálják, hogy a vállalkozás szakemberei értik-e az alkalmazott technológia alapjait, összefüggéseit, ismerik-e veszélyeit, képesek-e bizonyítani, hogy a GHP, a HACCP és a minőségirányítási rendszer eszközeit szakmailag helyesen és eredményesen használják az adott termékekre, termékcsoportra.
Az EFSIS-szabvány szerinti követelményrendszer ésszerű méretű dokumentációt kíván, és megfelelő referencia Európa legtöbb vevője számára.
Berceli Attila (cégvezető-helyettes) - Dr. Sebők András (cégvezető)
Campden and Chorleywood Élelmiszer-ipari Fejlesztési Intézet Magyarország
Forrás: Minőség és Megbízhatóság
A kereskedelmi láncok és az élelmiszer-biztonság
Napjainkban a kereskedelmi láncok egyre szélesebb körben használják az önkéntes élelmiszer-biztonsági szabványokat annak érdekében, hogy bizonyítsák: megfelelnek a különböző vevői követelményeknek. Azok alkalmazása segíti a hazai vállalatokat abban, hogy felkészüljenek az EU-csatlakozás utáni éles piaci versenyre.