Bár a gazdasági növekedés üteme a második negyedévben tovább lassult, az év hátralévő részére fokozatos javulást és 3 százalék körüli éves szintű növekedést vár a Gazdasági Minisztérium - jelentette ki Gaál Gyula államtitkár, aki a kedvező fordulatot alapvetően három tényezőre alapozza.
Az egyik, hogy a beruházások üteme már a második negyedévben is bővült, ezen belül a gépberuházások több mint 10 százalékkal emelkedtek. A második, hogy az ipari termelés is érzékelhetően gyorsult, és harmadikként - ezzel összefüggésben - az ipari kivitel is növekedett.
Ez egyben kedvező szerkezeti változást is jelent a magyar gazdaság növekedésében, mert az egyre kevésbé a belső fogyasztásra épít, hanem inkább a bővülő exportra. Ezzel az egyensúlyi mutatók is javulhatnak, amelyek most meglehetősen rosszak, ugyanis a külkereskedelem hiánya az első fél évben meghaladta a 2,4 milliárd eurót és a folyó fizetési mérleg hiánya is ekörül alakult, ami csaknem duplája a tavalyinak.
Kedvezőtlen folyamat még, hogy mélypontra esett a működő tőke beáramlása, illetve, hogy az infláció újra emelkedni kezdett és az évvégéig további emelkedése várható. Ugyancsak kedvezőtlen mutató, hogy az államháztartás első 8 havi hiánya elérte az egész évre tervezett hiány 85 százalékát.
Három százalék még lehet
A gazdasági folyamatok lassú, de már látható javulásáról számolt be a szaktárca államtitkára a második negyedéves adatok alapján. Közben Herényi Károly azt mondta: a magyar gazdaság állapota egyre rosszabb lesz.