A főigazgató jelezte: a húsvéti ellenőrzések ideje alatt kereskedelmi egységben vásárolt élelmiszertől nem betegedett meg senki Magyarországon. Két üzletet kellett az ellenőröknek bezáratniuk: egy cukrászdát és egy italboltot. Élelmiszerbiztonsági és minőségi szempontból a termékek 96 százalékát ítélték megfelelőnek az ellenőrzést végző szakemberek, a nyomonkövethetőség, azaz a jelölések különböző hiányosságai miatt azonban a termékek 25-30 százalékát érte kifogás.
Kathi Attila, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség főosztályvezetője elmondta: a fogyasztóvédelmi hatóság húsvét előtt 378 egységet ellenőrzött, amelyből 262-ben - azaz az esetek 69,3 százalékában - tapasztaltak az ellenőrök hiányosságokat. Ezért 145 esetben minőségvédelmi bírságot szabtak ki, csaknem 20 millió forint értékben. További 150 esetben - az ellenőrzések 39,7 százalékánál - fogyasztóvédelmi bírságot vetettek ki több mint 15 millió forint értékben.
Ócsai Lajos, az Országos Tisztiorvosi Hivatal főosztályvezetője arról tájékoztatott, hogy a közegészségügyi ellenőrök az általuk vizsgált egységek mintegy 30 százalékában tártak fel hiányosságokat. Összesen mintegy 6.800 ellenőrzést végeztek a húsvétot megelőző időszakban, és valamivel több mint 100 millió forint bírságot szabtak ki.
Deák Ferenc, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági főosztályának osztályvezetője közölte: a kiemelt élelmiszerbiztonsági ellenőrzések 11 hete alatt hatóságilag több mint 11 ezer egységet ellenőriztek. A szakértők összesen több mint 88 ezer élelmiszermintát vizsgáltak meg. Az ellenőrzések során csaknem 3 ezer tételt - a vizsgált tételek 3,4 százalékát - találták kifogásolhatónak.
Összesen valamivel több mint 400 tonna élelmiszert kellett kivonni a forgalomból. A vizsgált élelmiszeripari kis- és nagykereskedelmi egységek 27,2 százalékára esett egy-egy feltárt hiányosság. A kirótt minőségvédelmi bírság összege pedig elérte a 205 millió forintot.