A MOL hétfői rendkívüli közgyűlésén várhatóan javasolja, hogy a nem lakossági gázárat 20 százalékkal emeljék, annak éredkében, hogy ellensúlyozza a gáz-üzletág veszteségeit.
A közgyűlésen olyan határozati javaslatok szerepelnek, melyeket, ha a részvényesek elfogadnak, erősödik a MOL államtól való függetlensége és a cég vezetőinek anyagi ösztönzése. Az olajipari cég működésének legérzékenyebb pontja a gáz-üzletág. Az idei veszteség várhatóan 35-40 milliárd forint lesz. Ez az alacsony gázárak, és az augusztustól megemelt bányajáradék miatt van így - számolt be a Magyar Rádió.
A veszteség csökkentése érdekében a MOL szerint a nem lakossági gáz árát 20 százalékkal kellene felemelni. A mostani közgyűlés kereteket szab meg az igazgatóság számára a gáz üzletág esetleges majdani értékesítésére. A kormány korábbi döntése értelmében a gázrendszer-irányítás és szállítás 25 százalék plusz egy szavazatnyi része mindenképpen a MOL-nál maradna. A maradékot azonban a cég eladhatja.
A napirendi pontok között van egy olyan is, melyet, ha elfogadnak, akkor a MOL legfelsőbb húsz vezetője és az igazgatóság tagjai öt év alatt 2 százalékos tulajdont szerezhetnek a cégben. Ösztönzési rendszerük a MOL részvények árához kapcsolódik. Az elgondolások szerint a MOL 12 milliárd forint értékben kötvényt bocsát ki, amelyet a kiválasztott vezetők az első évben hitelből vásárolhatnak meg. Személyenként 400 millió forint értékű kötvényre tehetnek így szert, melyeket később részvényekre válhatnak, a kötvények kibocsátásakor érvényes árfolyamon.
Húsz százalékos gázáremelésre készül a Mol
Az olaj és gázipari társaság 20 százalékkal emelné a nem lakossági gázárat, annak éredkében, hogy ellensúlyozza a gáz-üzletág veszteségeit.