Ennek oka elsősorban az, hogy a fogyasztók ma már rendkívül bizalmatlanok az élelmiszer-előállítókkal szemben. A bizalmatlanságnak a főigazgató szerint volt is alapja, mivel 1992-ig a '60-as évektől kezdve csökkent az élelmiszerek által okozott megbetegedések száma minden évben Magyarországon, ám 1992-től ez a szám fokozatosan növekszik. Azóta évente 300-600 élelmiszer által okozott megbetegedést regisztrálnak a hazai szakemberek. Az élelmiszerek által okozott megbetegedések azonban nemcsak Magyarországon, hanem Nyugat-Európában is növekvő számot mutatnak. Ez a trend az utóbbi időben azonban megfordulni látszik, és némi csökkenés érzékelhető.
A főigazgató szerint kevesebb ellenőrző hatóságra, ám hatékonyabb működésre van szükség ahhoz, hogy az élelmiszerbiztonsági helyzet az eddiginél is jobb lehessen Magyarországon. Az ellenőrző szervezetek számát csökkenteni kellene, ám a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatalt valós kompetenciával kellene felruházni a mostani koordinatív szerep helyett.
Szabó Mária szerint a vezetőváltás a hivatal élén, amely csaknem egy hónapja következett be, szemléletváltozást is jelent, azaz hatékonyabbá kívánják tenni a szervezeti és kommunikációs tevékenységet. Ehhez azonban jelenleg nincsenek meg a megfelelő anyagi feltételek. A hivatalnak legalább 500 millió forintra, de ha minden feladatát az elvárásoknak megfelelően és korszerűen kívánná megoldani, akkor 2-3 milliárd forintra volna szüksége.
Jelenleg azonban a MÉBIH nem rendelkezik önálló anyagi forrással, az Egészségügyi Minisztérium fejezetében van elkülönítve számára ez évre valamivel több mint 200 millió forint. Ez a főigazgató szerint éppen csak a szervezeti működés költségeit fedezi. "A működési költségek a múlt évhez képest nem növekedtek" - tette hozzá.
A főigazgató elmondta, a jelenlegi 25 fős jóváhagyott létszámot legalább 40-re kellene emelni ahhoz, hogy a hivatal megfelelhessen azoknak az elvárásoknak, amelyeket a hazai, illetve az uniós élelmiszerbiztonsági követelmények ellenőrzése támaszt a szervezettel szemben.
Szabó Mária beszélt arról is, hogy ez év január elsejétől a MÉBIH felügyelete az FVM-től átkerült az Egészségügyi Minisztériumhoz. Ennek az volt az célja, hogy a szervezet a gazdasági és a politikai érdekektől teljesen függetlenül működhessen, és mindig a fogyasztók pártján állhasson. Emellett a szervezet statútuma kimondja azt is, hogy a hivatal szakmai véleménynyilvánításában nem korlátozható.
(MTI)
Itthon is szedik áldozataikat a romlott élelmiszerek
A magyar élelmiszerbiztonsági helyzet kiállja az Európai Unió országaival való összehasonlítást - mondta Szeitzné dr. Szabó Mária, a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal (MÉBIH) főigazgatója pénteken Budapesten újságírók előtt. A főigazgató szerint az élelmiszerbiztonság az utóbbi években ugyanúgy, mint korábban Nyugat-Európában, Magyarországon is nagy figyelmet kap.