2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kína az ország nyersanyagkincsének ellenőrzés alá vonását célzó átfogó programja keretében az idén a tavalyinál 5,16 százalékkal magasabban határozta meg a kitermelhető ritkaföldfém kvótát, a kiviteli kvótát azonban 11 százalékkal csökkentette - derül ki a kínai föld és természeti erőforrások minisztérium honlapján megjelent közleményből.

A közlemény szerint a könnyű ritkaföldfémek kitermelési kvótája 80.400 tonna, a közepes és nehéz ritkaföldfémeké pedig 13.400 tonna, azaz a teljes ritkaföldfém kitermelési kvóta 93.800 tonna lesz az idén. A kvóta 5,16 százalékkal magasabb a tavalyinál.

Új ritkaföldfém lelőhely feltárási és kitermelési engedélyt Kína nem ad ki 2012. június 30-ig. Jelenleg 31 vállalatnak van kitermelési engedélye Kínában.

Kína rendelkezik a világ ritkaföldfém nyersanyag készletének 30 százalékával, de alacsony exportárai miatt a világ felhasználásnak a 97 százalékát adja.

Kína az utóbbi időben számos intézkedést vezetett be a ritkaföldfém bányászat és kivitel szabályozására azzal az indokkal, hogy egyensúlyba kívánja hozni a környezetvédelmi szempontokat az ipari felhasználási igényekkel.

A kínai pénzügyminisztérium és az állami adóhivatal pénteken, április elsején kezdte meg érvényesíteni a március 24-én bejelentett új, megemelt járadékot a ritkaföldfémek után. A könnyű ritkaföldfémek után tonnánként 60 jüan, a közepes és nehéz ritkaföldfémek után tonnánként 30 jüan járadékot kell fizetni, a korábbi 3, illetve 0,4 jüan után.

A legnagyobb kínai ritkaföldfém bányászati vállalat az Inner Mongolia Baotou Steel Rare-Earth Hi-Tech Co. igazgatója szerint az új adó a termelési költségeket 720 millió jüannal (109,8 millió dollárral) emeli meg.

A ritkaföldfémek kiviteli kvótáját a 2010-eshez képest 11 százalékkal 14.446 tonnára csökkenti Kína az idén. Tavaly júniusban 40 százalékkal vágta vissza Kína a ritkaföldfémek kiviteli kvótáját a 2009-eshez képest.

A kínai vámhivatal adatai szerint az idei első két hónapban a ritkaföldfémek exportbevétele hétszeresére nőtt a tavalyinak, ami erőteljes áremelkedésre utal.

A ritkaföldfémek nélkülözhetetlenek a legkülönbözőbb fejlett technológiai területeken, a hadianyagok, fegyverek és berendezések, rakéták, a hibrid járművekben és elektronikai berendezésekben alkalmazott akkumulátorok, és egyebek között még a táblaszámítógépek gyártásában is.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!