Az államtitkár a Magyar-Orosz Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság energetikai munkacsoportjának magyar elnöke. A munkacsoport a múlt héten tartotta első ülését.
A paksi atomerőmű bővítésére nemzetközi tendert írnak majd ki, és az orosz fél jelezte, hogy azon mindenképpen részt kíván venni. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a paksi atomerőmű meglévő blokkjainak alkatrészellátása kiemelten fontos kérdés, és ebben javul az együttműködés.
A bizottság napirendjén szerepelt a földgáz, a kőolaj, a villamos energia, az atomenergia, valamint az ipar területén történő együttműködési lehetőségek és az álláspontok ismertetése.
A kőolaj és földgáz kérdésében az ülésen áttekintették a szállítások és a tárolás helyzetét. A felek tájékoztatták egymást álláspontjukról egyebek között a Mol befektetéseiről. Az orosz partner tájékoztatott arról, hogy mi az orosz kormány véleménye a Mol-Szurgut kapcsolatról.
A korábbi tájékoztatások szerint 2009 márciusában az osztrák OMV eladta a Mol-ban lévő teljes, 21,2 százalékos részesedését az orosz Surgutneftegasnak (Szurgutnyeftyegaz). Az orosz energetikai cég érdemi befolyást szeretne a Mol-ban, aminek a magyar olajcég menedzsmentje ellenáll.
Oláh Lajos államtitkár az MTI kérdésére elmondta, hogy az energetikai munkacsoport múlt heti ülésén az ipart érintő kérdések között tárgyaltak autóbuszgyártásról és erőmű beruházásról is, de a munkacsoportban döntések nem születnek. Hozzáfűzte: az atomenergia külön napirendként szerepelt az ülésen.
MTI/Menedzsment Fórum