3p

Magyarország az Európai Duna Stratégia keretében a tizenegy prioritás közül kettőben, Szlovákiával a vízminőség védelme és megőrzése, Romániával a környezeti katasztrófák - árvíz, aszály - kivédése témakörökben szeretne koordináló szerepet betölteni - mondta Barsiné Pataky Etelka, az EU Duna Régió Stratégiával összefüggő kormányzati tevékenység irányításáért felelős kormánybiztos hétfőn az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának ülésén.

Hozzátette: az erre vonatkozó igényt már bejelentették az Európai Bizottságnak, amelyről várhatóan decemberben születik döntés.

Magyarország július 22-én megküldte az Európai Bizottságnak javaslatait a Duna Stratégiához, amelynek többségét a bizottság múlt héten nyilvánosságra hozott dokumentumában viszont lehet látni - mondta Barsiné Pataky Etelka. Mint hozzátette, Magyarország koncepciója az élhető dunai térség valamint a fejlődő, gazdagodó Duna régió területéhez köthetők.

A tervek szerint az Európai Duna Stratégiát az Európai Unió 27 tagállama jövő év első felében, Magyarország soros EU-elnöksége idején fogadja majd el. A makró régiós együttműködésben érintett 14 országból 8 EU-tagállam.

Barsiné Pataky Etelka kiemelte, hogy a térség országai szeretnék, ha a stratégiában majd azok a projektek kapnának elsőbbséget, amelyek a gazdasági és pénzügyi válságból való kilábalását segítik.

Az Európai Bizottság a Duna Stratégiában gördülő tervezést javasol, azaz minden éves felülvizsgálatnál lehetne új projekteket indítani. A készülő stratégia a Duna térségét széles értelemben kezeli, például Magyarország a Tisza programmal is szeretne benne részt venni.

A bizottság ülésén Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa elmondta, hogy konferenciát szerveznek a Duna ökológiai szolgáltatásairól. Szerinte a Duna Stratégia területein a természetvédelemnek prioritást kell kapnia az átfogó komplex szemléletben.

Figeczky Gábor, a WWF Magyarország megbízott igazgatója a bizottsági ülésen arra hívta fel a figyelmet, hogy az átgondolatlan gazdaságfejlesztés árthat a Duna környezeti értékei megőrzésének, és szerinte a folyót minél természetesebb módon kell használni.

Az igazgató véleménye, hogy Magyarországnak saját területére költséghaszon számítást kellene végeznie a Duna hajózásával kapcsolatban, és választ adni arra, hogy nem lenne-e érdemesebb inkább a vasútra terelni a forgalmat.

A vitában Karátson Gábor, a Duna Charta elnöke elmondta, hogy a Duna Stratégiában az ökológiai gondolkodást kellene erősíteni, és az ivóvíz minőségét védeni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!