3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ezúttal a minimálbér függvényében vizsgáltuk meg az energia- és gázárakat, majd hasonlítottuk össze az európai országokéval. Az eredmény enyhén lelombozó.

Miután több olvasónk is jelezte felénk, hogy a villamosenergia-, illetve gázárak rangsora esetében kíváncsi lenne arra is, hogy mindez a minimálbér függvényében hogyan alakul, megvizsgáltuk az energiaárakat ebből a szempontból is.

Egy korábbi cikkünkben már feldolgoztuk az uniós minimálbérek alakulását, ezt ismét elővéve megnéztük, hogy az egyes országokban az adott keresetből hány egységnyi áramra, illetve gázra jutna a fogyasztóknak. Azt azonban hangsúlyoznunk kell, hogy csak azokra az országokra tudtuk ezt a számítást elvégezni, amelyeknél törvényileg szabályozott minimálbér van. Így például Németország és Ausztria sem szerepel most ebben a cikkünkben.

Azt tehát már tudjuk, hogy sem a villamosenergia, sem pedig a gáz árában nem lóg ki hazánk a sorból, a vizsgált országokból felállított "drágasági rangsor" második felében vagyunk. Ha viszont az uniós viszonylatban meglehetősen alacsony magyar minimálbért is bevesszük a képbe, már más a helyzet.

Villamosenergiából ugyanis az ötödik legkevesebb mennyiséghez lehet hozzájutni Magyarországon (2470 kWh), nálunk rosszabb a helyzet Szlovákiában, Litvániában, Romániában és végül Bulgáriában. A visegrádi országokat nézve azonban megközelítőleg a magyarral megegyező mennyiséget kaptunk Csehországban, és 500 kWh-val többet Lengyelországra.

Az, hogy villamosenergiából a francia, a luxemburgi és a holland minimálbérből jut a legtöbb, nem túl meglepő, hiszen például a luxemburgi minimálbér kimagaslóan a legnagyobb az Unión belül.

Ha a gázt nézzük, akkor sem sokkal jobb a helyzet, sőt, még rosszabb is, hiszen a magyar minimálbérből kevesebb gázhoz csak a litván és a bolgár fogyasztók juthatnak. Utóbbi esetben már érthető az is, hogy önmagában, adókkal is terhelve hiába Bulgáriában az egyik legalacsonyabb a gáz ára, miért voltak tüntetések a magas rezsiköltségek miatt, és miért kényszerült emiatt lemondani a miniszterelnök. A minimálbérek függvényében ugyanis jelentős terhet jelent például a gáz ára.

Ezzel szemben a minimálbérből a legnagyobb gázmennyiséget a luxemburgi, a brit és a francia lakosok tudnák megvenni, ha a kereset minden "centjét" erre fordítanák.

Összességében tehát az mondható el, hogy uniós összevetésben egyáltalán nem kirívóan drága a magyar villamosenergia és gáz, viszont a minimálbér függvényében már nem igazán nevezhetjük olcsónak a hazai árviszonyokat. Így tehát három területen van lehetőség a változtatásra, vagy az áfa- és adótartalmat csökkenti a kormány, vagy a jövedelmi viszonyok javulnak, vagy pedig a szolgáltatókat kötelezik arra, hogy az adómentes alapárakat csökkentsék. A kormány elsősorban ez utóbbihoz hasonlító megoldáshoz ragaszkodik foggal-körömmel.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!