4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Pénzügy-politikai szempontból már fontosabb tényező lehet a svájci frank, mint az euró forintárfolyama, mivel a rekordokat döntögető frankárfolyam immár bankszektor-stabilitási kérdéseket is felvet - vélekedtek londoni felzárkózó piaci elemzők a svájci frank szerdai újabb forintárfolyam-rekordja után.

Citybeli szakértők szerint lehetséges ugyan szóbeli intervenció a svájci jegybank részéről a frank gyengítésére, de ettől jelentősebb hatás nem várható, további svájci pénzügypolitikai enyhítés pedig jelenleg valószínűtlen.

A TD Securities, az egyik vezető globális befektetési tanácsadó csoport londoni elemző részlegének szerdai helyzetértékelése szerint mivel a magyar háztartások és a vállalati adósok svájcifrank-alapú devizahitelei elérik a hazai össztermék (GDP) ötödét, a forint gyengülése "a magyar bankrendszer stabilitását is fenyegető komoly üggyé vált".

Az MNB teljes mértékben tudatában van e fenyegetésnek, és "vész-kamatemelésekkel" siethet a forint védelmére - vélik a ház londoni elemzői.

A cég szerint ha az euró forintárfolyama "túl sokáig" 290 körül mozog, az MNB azt is veszélyesnek tarthatja, de a mostani helyzetben valószínűleg a svájci frank árfolyama a jelentősebb tényező.

Ha a forintgyengülés folytatódik, az még több, egyébként is gyengülésre számító befektetőt győzhet meg arról, hogy növeljék a piacon "máris népszerű" hosszú pozíciókat a svájci frank/forint devizapárosban - áll a TD Securities szerdai londoni elemzésében.

A cég ezzel arra a lehetőségre utalt, hogy önerősítő folyamattá válhat a forint árfolyamvesztése a frankkal szemben.

Egy másik nagy befektetési csoport, a BNP Paribas ugyancsak szerdán Londonban kiadott devizapiaci előrejelzésében azt írta: bizonyos mértékű szóbeli intervenció elképzelhető a svájci jegybank részéről, ám ennek hitelessége nem lenne túl nagy, és számítani kell svájci frank további erősödésére, tekintettel arra, hogy a befektetők jelenleg a frankot "kvázi német márkának tekintik".

Mindemellett - az euróövezettel ellentétben - a svájci bankrendszer jó tőkeellátottságú és hajlandó a hitelkihelyezésre, így a máris emelkedő ingatlanpiaci árszint könnyen meglódulhat, ha a hitel még olcsóbbá válik. Ez a háttér egyszerűen nem teszi lehetővé, hogy a svájci központi bank ismét enyhítsen pénzügypolitikáján - áll a BNP Paribas szerdai londoni elemzésében.

A TD Securities londoni szakértői úgy vélekednek: a magyar kormány a jelenlegi helyzetben "nem engedheti meg magának, hogy az árral szemben haladjon", és újra kell kezdenie a tárgyalásokat az IMF-fel, ha a piac hosszabb ideig távol tartja magát a kockázatvállalástól, és a forint még tovább gyengül a svájci frankkal szemben.

Orbán Viktor miniszterelnök megpróbálhatja kivárni az október eleji önkormányzati választásokat, de "ha a dolgok eldurvulnak", a kormány esetleg nem tud addig sem várni, és már előbb fel kell tárnia "valós szándékait" - áll a vezető globális befektetési tanácsadó csoport szerdai londoni elemzésében.

Más nagy londoni házak legutóbbi elemzései is azt valószínűsítik, hogy előbb-utóbb lesz új egyezség a magyar kormány, valamint az IMF és az EU között.

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege minap kiadott értékelésében közölte: szerinte "még mindig van esély arra", hogy a magyar kormány megújítja a hitelmegállapodást az IMF-fel és az EU-val, amint az októberi választások lezajlanak, és ez javíthatja a Magyarországgal kapcsolatos piaci hangulatot.

A JP Morgan elemzői ugyanakkor úgy vélik: a Magyarországra nehezedő piaci nyomás "intenzívebbé válására" lehet szükség a magyar kormány meggyőzéséhez arról, hogy fontos az IMF/EU-megállapodás megújítása.

A Goldman Sachs (GS) pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlege által kiadott új helyzetértékelés szerzői is közölték: arra számítanak, hogy "a költségesnek bizonyult próbálkozások után" a Fidesz-kormány végül ismét kapcsolatba lép az IMF-fel és az EU-val.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege befektetők számára e héten kiadott feltörekvő piaci makroáttekintésében azt írta, hogy az IMF  "elővigyázatossági hitelkeret" (Precautionary Credit Line, PCL) néven nemrégiben létrehozott új kölcsönmegállapodási feltételrendszere "tökételes lenne Magyarország számára".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!