5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az uzsorásokkal venné fel a harcot a kormány a THM 30 százalékban maximálásával, azonban egy gyors körképből is kiderül, hogy a bankoknak is jócskán vannak ennél a limitnél drágább termékeik. Ha a kormány beváltja ígéretét, akkor két eset jöhet: vagy eltűnnek ezek a termékek, például a hitelkártyák a piacról, vagy pedig a bankok beérik alacsonyabb kamatmarzzsal, ami tovább rontja majd a szektor eredményét. Mfor.hu-háttér.

"Javaslom, hogy 30 százalékos THM felett ne lehessen hitelt nyújtani. Zéró toleranciát és hajtóvadászatot hirdetünk az uzsorások ellen" - mondta múlt hétfőn Orbán Viktor a parlamentben. Az uzsorás szerződés törvénybe ütköző, alapesetben 6 hónapig, minősített esetben pedig akár két évig terjedő fogház is járhat érte. Az uzsorások elleni harc jegyében a kormány most ezeken a büntetési tételeken is szigorítana, a tervek szerint akár öt év börtön is járhat majd annak, akit elkapnak. A kormányfő bejelentése azonban nem csak az illegális uzsorásokat büntetné, hanem a legálisan működő bankok is sokat veszítenének az ügyön.

Vannak jócskán 30 százalék feletti THM-ek

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, júliusi adatai szerint a háztartásoknak nyújtott forint fogyasztási célú hitelek esetében egy és öt év közötti kamatfixálásnál 31,63 százalék az átlagos hitelköltség mutató. Öt éven felüli kamatfixálás esetén 30,3 százalékos THM-et tapasztaltak a jegybanknál. Ráadásul ezek a ráták az elmúlt években voltak a jelenleginél magasabbak is, 2009 elején például a jóval magasabb alapkamat miatt 34 százalékos volt a fogyasztási hitelek átlagos THM-je.

És ezek még nem is a legmagasabbak a piacon. A gyorskölcsöneiről közismert Provident például honlapja szerint 30 hetes futamidőre 62,74 százalékos THM mellett ad hitelt. Ha a kormány bevezeti az új szabályozást, akkor tehát nekik nagyságrendileg a felére kellene csökkenteni a THM-et. A fogyasztási hitelek, a személyi hitelek és a gyorskölcsönök mellett egy harmadik termékkategóriát érinthet a szabályozás: a hitelkártyák THM-je jelenleg jócskán 40 százalék felett van szinte minden banknál, nem ritkán az 50 százalékot is eléri.

Hitelkártyát sehol sem kapni 30 százalék alatt

Az mfor.hu megvizsgálta néhány hazai bank termékeit a honlapjukon található ismertetők és hirdetmények alapján és jó néhány olyan terméket találtunk, melyeknek teljes hiteldíja 30 százalék felett van. A leggyakrabban ezek fedezetlen személyi hitelek, fogyasztási hitelek, szabad felhasználású kölcsönök vagy hitelkártyák.

A Budapest Banknál például a Privát Kölcsönre 32,4-34,4 százalékos költséget számolnak fel az összegtől függően. És ez a "kedvezményes" THM is csak akkor jár, ha az ügyfél banki átutalással fizet. Csekken történő befizetés esetén 35,7-37,7 százalék a mutató. Persze ennek a konstrukciónak is megvannak az előnyei: nincs hitelbírálati díj, szabadon felhasználható, díjmentesen előtörleszthető. Ahogy a fentiekből látszik, ezeknek meg van az ára. Ugyanakkor azt a Budapest Bank is kiemeli az "apróbetűs részben", hogy a feltételek változása esetén módosulhat a THM mértéke, mely minden esetben egyedileg kerül megállapításra a hitel futamidejének és a konstrukció díjának függvényében.

Az OTP Bank esetében a hitelkártyák teljes hiteldíja elég széles sávban szóródik 38,64 és 50,34 százalék között. A konkrét THM függ a hitelkártya típusától és az ügyfél minősítésétől. Persze hitelkártyát máshol sem kapunk olcsóbban: az Erste például 44,74 százalékos teljes díjat számol fel, míg az Unicredit 45,88 és 54,13 százalék közötti THM-ekkel csalogatja az ügyfeleket. A K&H-nál a fiókban történő igénylésnél 44,1 százalék a THM, míg az ügyfélszolgálaton keresztül már 49 százalékkal számolnak. Elvégre a telefonos ügyfélszolgálatnak is van pluszköltsége.

Személyi kölcsönt az OTP 32,27 százalékos THM mellett kínál ügyfeleinek, míg a folyószámlahitel teljes díja 35,07 százalék a legnagyobb hazai kereskedelmi banknál. Az áruvásárlási és szolgáltatási gyorskölcsönre 37,38-42,22 százalékos díjat számít fel az OTP. További érdekesség a bank tartozásrendező kölcsön névre keresztelt terméke, mely forintban 39,6, euróban pedig 33,73 százalékos THM-et tartalmaz. Egy százalékos eurókamat mellett azért ez nem rossz marzs a banknak.

Az Erste Bank személyi kölcsönt forint alapon 32,04 és 35,85 százalék közötti díjjal kínál, a folyószámlahitel azonban "csak" 26,38 százalékos THM-mel ketyeg, így ott még a limit alatt marad a bank. A Raiffeisennél 33,5 százalékos hiteldíj mellett adnak bankszámlahitelt fedezet nélkül, míg a hitelkártyák itt is 37,6-45,3 százalék közötti díjon forognak.

Mit tehetnek a bankok?

A fenti THM-eket látva a bankoknak nem lesz túl nagy mozgásterük, ha megszületik a beígért törvény. Persze ez addig még könnyen puhulhat, beépíthetnek például kivételeket. Ha például úgy szabályozná a kormány a szektort, hogy a hitelkártyák esetében megengedné a 30 százalék feletti THM-et, akkor máris más lenne a helyzet, hiszen csak néhány fogyasztási hitel vagy folyószámlahitel esetében kellene díjat csökkenteni.

Ha viszont a teljes spektrumra vonatkozik majd a tiltás, akkor a bankok két dolgot tehetnek: vagy kivezetik a piacról ezeknek a termékeknek a nagy részét, vagy lenyelik a veszteséget. Könnyen lehet például, hogy a limit bevezetésével szinte teljesen eltűnnek majd a hitelkártyák, hiszen a bankoknak úgy kell jelentősen csökkenteni a díjat, hogy közben a költségeik változatlanok maradnak. Vagyis csak a saját kamatmarzsukon tudnak spórolni. A fenti számokat látva persze valószínűleg tetemes nyereség van ezeken a termékeken, a bankrendszer összesített eredménye azonban már most sem túl rózsás, ha pedig eltűnnének ezek a jól termelő hitelek, akkor ez tovább romolhatna.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!