3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tervek szerint az idén a rendelkezésre álló 2007-13-as teljes uniós támogatási keret még fennmaradó részére, összesen 289 milliárd forintra hirdet pályázatokat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), a cél az, hogy ez már 2013 első negyedévében megtörténjen - közölte a szervezet csütörtökön.

Ebben az évben az ügynökségnek 1197 milliárd forintot kell odaítélnie a nyertes pályázóknak, amellyel a 2007-13-as programozási időszak összes forrása lekötésre kerül, azaz 100 százalékban gazdára találnak az uniós pénzek. Az NFÜ-nek továbbá több mint 1500 milliárd forintot szükséges ebben az évben kifizetnie ahhoz, hogy a források teljes felhasználásával eljussanak a pénzek a magyar pályázókhoz.

Az elmúlt évben, a terveket meghaladóan, összesen 906 milliárd forint értékben jelentek meg pályázati és kiemelt felhívások. A megítélt támogatások összege elérte az 1641 milliárd forintot, amellyel mintegy 82 milliárd forinttal túlteljesítették a tervezett célkitűzést. A kifizetések értéke elérte a 1043 milliárd forintot.

A közleményben hozzáteszik, hogy Magyarország uniós csatlakozásának elmúlt nyolc évében soha ekkora összegű támogatás nem jutott el a pályázókhoz. 2012-ben az intézmény több forrást fizetett ki, mint az uniós ciklus első három és fél évében összesen. Magyarország a 2007-2013-as uniós periódusban az ötödik legtöbb forrást hívta le a 27 tagállam közül.

A fenti eredmények eléréséhez szükség volt a pályázati rendszer jelentős átalakítására és folyamatos fejlesztésére. A pályázók és a kedvezményezettek adminisztratív terhei számottevően csökkentek a támogatások bírálati határidejének, valamint a papír alapú ügyintézés mértékének csökkentésével. Csupán az adminisztratív terhek csökkentésével nagyságrendileg 3,3 milliárd forintot sikerült megspórolnia az intézményrendszernek.

Jelentős költségcsökkentő tényező volt az elektronikus értesítések bevezetése is, ami gyorsítja a kedvezményezettek információhoz jutását a pályázataikkal kapcsolatban. Újítás volt az is, hogy a szállítók közvetlenül - nemcsak a kedvezményezetteken keresztül - igényelhetnek előleget az NFÜ-től. Ennek köszönhetően a 2012 második felében lezajlott közbeszerzések alapján mintegy 100 milliárd forintos nagyságrendben kerülhet sor szállítói előleg kifizetésre a közeljövőben.

A tájékoztatás szerint a 2007-2013-as uniós keret teljes lehívásához a korábbi intézkedésre építve szükség van az intézményrendszer és a pályázók még szorosabb összefogására annak érdekében, hogy a megítélt pénzekből megvalósulhassanak a pályázók elképzelései és Magyarország le tudja hívni az uniós forrásait. Az NFÜ ezért a kitűzött célok eléréséhez - a pályázókkal folyamatosan együttműködve - tovább szeretné gyorsítani a források kihelyezését és 2013-ban is számtalan újítás bevezetését tervezi.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!