4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába igyekezett megnyugtatni a kedélyeket a hétvégén a kormány, a befektetők egyelőre a konkrét gazdasági intézkedésekre várnak. Hétfő reggel a kezdeti izmosodás után újra gyengülésbe váltott a hazai fizetőeszköz és a tőzsde is további zuhanással kezdett, az OTP-t például rögtön a nyitás után fel kellett függeszteni 10 százalékos mínuszban, majd onnan kezdett felfelé kapaszkodni. Mfor.hu-háttér.

Nem nyugszanak a piacok a múlt hét végi pánik után, hétfőn is csak a kora reggeli órákban tudott kicsit erősödni a forint, utána azonban hamar újra 288 közelében találtuk az euró árfolyamát. A jelek szerint a befektetőket nem hatotta meg, hogy a kormány tartani akarja a 3,8 százalékos hiánycélt, egyelőre a konkrét gazdaságpolitikai intézkedésekre várnak.

Egyelőre rángatják a piacokat

Kora reggel még erősödéssel kezdett a forint a bankközi devizapiacon, egészen 286 közelében csökkent az euró jegyzése a pénteki 288 feletti szintről. A pozitív hangulat azonban nem tartott sokáig: reggel 9 óra után már újra 287,60 forintot kellett adni egy euróért, ami már csak 0,13 százalékkal maradt el a pénteki szinttől. A dollárral szemben 239,64-nél állt a hazai fizetőeszköz reggel, a svájci frankért pedig 205,95 forintot kellett adni.

"A forint visszapattanhat a pénteki mélypontról, de várhatóan továbbra is idegesek maradnak majd a befektetők" - mondta még a hétfői nyitás előtt a Bloomberg kérdésére Bartosz Pawlowski, a BNP Paribas feltörekvő piaci stratégája. A szakember szerint az államcsőddel való fenyegetés sokkolóan veszélyes játék volt a múlt hét végén, ezek után pedig az ORbán-kormánynak meg kell majd küzdenie a befektetők bizalmáért.

A tőzsde is további zuhanással nyitott hétfő reggel: elsősorban az OTP-t ütik a befektetők. A bankpapírokat néhány perc után fel is kellett függeszteni 10 százalékos mínuszban, így már csak 4350 forintot értek a részvények. A kereskedés néhány perc múlva újraindult, majd kicsit stabilizálódott az árfolyam, így már csak 5,5 százalék körüli mínuszban, 4570 forinton álltak a papírok. Ez részben annak köszönhető, hogy a pletykák szerint az új kormány különadót vetne ki a bankokra. Igaz, ezek egyelőre csak sajtóhírek, hivatalosan kedden mutatja be a gazdasági akciótervet Orbán Viktor miniszterelnök.



A Mol 3,5 százalékos esés után 17 360 forintba került, míg a Magyar Telekom 663 forintos jegyzése 4,2 százalékos csökkentésnek felelt meg. A gyógyszergyártók 2 százalék körüli mértékben estek vissza a kezdés után. A forgalom péntekhez hasonlóan ismét rendkívül magas, az első fél órában csak az OTP piacán majdnem 10 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.

Szakemberek szerint ez is a további pánik oka lehet, hogy a kormányfő csak kedden szólal meg a parlamentben. Az elemzők már péntek délután arra figyelmeztettek, hogy ha a hétvégén a kormány nem hozza nyilvánosságra a konkrét gazdaságpolitikai intézkedéseit, akkor könnyen további zuhanással indulhat a hétfői nap is a piacokon.

A nemzetközi piacok is gyengüléssel kezdték a hetet: a londoni FTSE az első néhány óra után 1,41 százalékkal állt pénteki értéke alatt, a frankfurti DAX pedig 1,34 százalékot bukott a kezdéskor. Régiónkban a varsói WIG 20 1,92 százalékos mínusszal indította a hétfői kereskedést. 

Megint amerikai tévékamerák a Parlament előtt

A nemzetközi sajtó is kiemelt figyelemmel kíséri jelenleg a magyarországi eseményeket, ennek tudható be, hogy a világ egyik legjelentősebb gazdasági csatornája, a CNBC ismét élőben jelentkezett Budapestről, akárcsak 2008 őszén. Ezúttal Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter nyilatkozott a tengerentúli tévéseknek a Kossuth téren.

Matolcsy kiemelte, hogy Magyarország nincs olyan helyzetben, mint Görögország, az új kormány pedig csökkenteni fogja a kiadásokat és növelni a bevételeket, hogy tartsa az idei évre kitűzött 3,8 százalékos hiánycélt. A miniszter szerint aggasztó a helyzet a magyar költségvetéssel kapcsolatban, ugyanis a hiány május végére elérte az éves cél 87 százalékát.

Matolcsy szerint ugyanakkor nincs szükség további megszorításokra, a konkrét intézkedések között a bürokrácia leépítését és a beruházások élénkítését említette.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!