3p

A monetáris tanács hat tagja szavazott a jegybanki alapkamat 7 százalékon tartására, és egy tag voksolt 25 bázispontos kamatcsökkentésre a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának február 28-i ülésén - derül ki az ülés szerdán közölt jegyzőkönyvbéből.

A tagok többsége egyetértett abban, hogy a piac egyértelműen elfogadta és visszaigazolta a januári jegybanki alapkamat tartására vonatkozó döntést. (Januárban a jegybank elnöke és két alelnöke 50 bázispontos kamatemelésre szavazott, a négy tanácstag alkotta többség viszont a kamat tartására.)

A februári ülés során a tagok egységesen foglaltak állást arról, hogy mielőbb szükséges megkötni a pénzügyi védőhálóra vonatkozó EU-IMF megállapodást. Többen pedig úgy látták, hogy az inflációs kilátások és a kockázati megítélés érdemi romlása esetén kamatemelés válhat szükségessé.

A tanács értékelve a február 28-i előtti folyamatokat, azt állapította meg, hogy az 5 éves CDS-felár (a törlesztési leállás kockázatára kötött piaci biztosítási csereügyletek) 70 bázispontos csökkenése nyomán Magyarország kockázati megítélése érdemben javult. Hasonló képet mutat a német állampapírokhoz viszonyított 5 éves magyar devizakötvény-felár alakulása: egy hónap alatt 60 bázisponttal 735 környékére csökkent a különbözet.

Emellett a közlemény azt is rögzíti, hogy az óvatosan optimista globális befektetői hangulat mellett több kedvező országspecifikus tényező is éreztette hatását. Az IMF tárgyalásokhoz kapcsolódó erősen pozitív piaci értékelés mellett a várakozásoknál kedvezőbb GDP-adatot és az MNB új eszközeinek bejelentését is kedvezően fogadták a piacot, miközben a vártnál magasabb januári inflációs adat után a piaci szereplők inkább kivárásra rendezkedtek be.

A tanácstagok rögzítették, hogy az ország kockázati megítélésére egyértelműen az EU-IMF tárgyalásokkal összefüggő akár pozitív, akár negatív hírek hatnak. Az előrelépés hiánya vagy késése is érdemi változást okozhat a magyar eszközök kockázati megítélésében.

A helyzetértékelés során egyes tanácstagok azt hangsúlyozták, hogy a magyar gazdaság tavalyi 1,4 százalékos növekedése meghaladta az unió átlagát, és kedvezően alakultak a kiskereskedelmi folyamatok is. Olyan vélemény is elhangzott, hogy a fiskális élénkítés is segítette tavaly a GDP növekedését, és az idén ennek a korrekciója mehet végbe. Egyes tanácstagok arra hívták fel a figyelmet, hogy Magyarország recesszió közeli állapotban van, a külpiaci kereslet romlik, és a beruházások elmaradása miatt a potenciális növekedés további romlásának kockázatai jelentkezhetnek.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!