5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az előzetes adatok alapján 2010-ben a magánnyugdíjpénztári tagok vagyona 25,6 százalékkal 2379,4 milliárd forintról 3036,1 milliárd forintra emelkedett - hangzott el a Stabilitás Pénztárszövetség szerdai sajtótájékoztatóján. A szövetség becslése szerint a 3,1 millió tag 70 százalékának reálhozama volt a tavalyi évben, azaz a pénztárak a 4,7 százalékos inflációnál jobb eredményt ért el. Mfor.hu-tudósítás.

"Fontos nap volt a tegnapi, hiszen lejárt a nyilatkozattételre adott határidő a magánnyugdjpénztári tagok számára. Ez azonban nem az út vége, továbbra is bízunk az Alkotmánybíróság (Ab) józan ítélőképességében és szakmaiságában" - emelte ki a szerdai eseményen Bába Julianna, a Stabilitás elnöke. A szakember szerint tavaly is jól jártak a tagok: a többség 1,25-6,36 százalék közötti reálhozamot ért el.

Mindenki sikerként értékeli

"Egyértelműen sikerként értékeljük, hogy a tegnapi napig 102 ezren szavaztak bizalmat a magánnyugdíjpénztári rendszernek. Nekik szeretnénk megköszönni ezt a bizalmat és gratulálunk a bátor döntéshez" - mondta a sajtótájékoztatón Bába Julianna. A Stabilitás elnöke szerint az elmúlt hónapok a hitek harcáról szóltak, arról, ki miben hisz. A szövetség szerint az elfogadott törvények sértik az alkotmány jogbiztonságra, hátrányos megkülönböztetés tilalmára, a szociális biztonságra, a tulajdon védelmére, továbbá az emberi méltóságra vonatkozó bekezdéseit. Éppen ezért a jövőben bíznak az Ab józan ítélőképességében és a szakmaiságában. Az elnök szerint egyértelműen van olyan jogi alap, mely alapján a taláros testület részben vagy egészben hatályon kívül tudja helyezni a vonatkozó törvényeket. (Bába az mfor.hu-nak januárban kijelentette: 90 százalék, hogy az Ab elkaszálja a nyugdíjcsomagot)

Érdekesség, hogy kedden Selmeczi Gabriella miniszterelnöki megbízott is sikerként értékelte a nyugdíjpénztári rendszer megszüntetését, hiszen a tagok 96,8 százaléka visszalépett az állami rendszerbe. A fentiekből tehát az látszik, hogy egyelőre mindenki sikerként kommunikálja a 102 ezres számot, de az még nem világos, hogy kinek nagyobb siker.

Bába Julianna szerint az elfogadott törvény nehéz helyzetbe hozta a szektor képviselőit, mivel olyan alacsony működési költségeket állapított meg, hogy nagyon nehéz lesz tovább működniük. Juhász Istvánné, a Stabilitás főtitkára hozzátette: becsléseik szerint 4-8 pénztár maradhat talpon, de azt majd csak március elejére tudják meg, hogy pontosan melyik pénztárban hány tag maradt. A szakmai szövetség szerint azt is nehéz megmondani, mennyi pénz maradhatott a pénztárakban, de becsléseik szerint akár 350-400 milliárd forint, vagyis a vagyon több mint 10 százaléka is bennmaradhat. (Hasonló következtetésre jutott Samu János, a Concorde elemzője is.)

Az utóbbi napokban a kormány felvetette, hogy a tagok fizették az utóbbi hónapok reklámkampányát a Stabilitásnak (Lásd: Eltitkolhatják-e kampányköltségeiket a nyugdíjkasszák?), az ezzel kapcsolatos felvetésre Bába Julianna kiemelte: egyetlen kampányuk volt, amit a pénztárak működési tartalékukból fedeztek. Az elnök szerint ugyanakkor jogosan vetődik fel a kérdés, hogy mennyibe került az a levél, amit a miniszterelnök mind a hárommillió tagnak kiküldött, illetve hasonló levelet kaptak a tagok az ONYF főigazgatójától.

A Stabilitásnak arra nézve nincs adata, hogy összesen hány jogfenntartó nyilatkozat érkezett olyan tagoktól, akik úgy nyilatkoztak, hogy kényszer hatására léptek át az állami rendszerbe. A sajtótájékoztatón csak annyi hangzott el, hogy a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete (VDSZ) nagyjából 32 500 nyilatkozatot helyezett ügyvédi letétbe.

Jók voltak a tavalyi hozamok


Tavaly az inflációt jelentősen meghaladó mértékben nőtt a pénztárak vagyona: a klasszikus portfóliók 5,95 százalékos, a kiegyensúlyozott 8,62 százalékos, a növekedési portfóliók pedig 10,96 százalékos vagyonnal súlyozott átlaghozamot értek el. Az előzetes számítások szerint a 3,1 millió tagból 2,3-2,5 millióan számíthatnak pozitív reálhozamra 2010-ben - hangzott el a sajtótájékoztatón. Ugyanakkor az összesen 51 nyugdíjpénztári portfólió teljesítménye közötti nagy szórás az eltérő befektetési politikának és a portfóliókezelők különböző stratégiájának köszönhető.

A KSH által közölt 4,7 százalékos tavalyi infláció függvényében tehát a portfóliótól függően 1,25-6,36 százalékos reálhozamot érhetett el a tagok többsége. A Stabilitás első becslései szerint azoknak kell negatív reálhozamra felkészülniük, akik a gazdasági válságot megelőző időszakban 2006 és 2008 között váltak taggá, náluk ugyanis a pénztárak még nem tudták maradéktalanul ledolgozni a 2008-as veszteségeket.

A pénztárszövetség adatai szerint egyébként a tagok 74 százaléka a növekedési portfóliókba tartozik, ők tehát átlagosan majdnem 11 százalékos hozamnak örülhetnek majd, ha megkapják a pontos adatokat. A pénztárszövetség szerint a klasszikus és a kiegyensúlyozott portfóliók esetében a magyar állampapírpiaci hozamok tavalyi emelkedése is közrejátszott a jó eredményben.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!