3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen, az E.ON elnök-vezérigazgatója pénteken szándéknyilatkozatot írt alá az Országházban az E.ON Csoport magyarországi földgázipari érdekeltségeinek átruházásáról az MVM-re - közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

A közlemény szerint az ügyletre egy ez év december 15-ig véglegesítendő és legkésőbb 2013. január 31-ig aláírandó részvény-adásvételi szerződés keretében kerül sor.

Magyarország energiapolitikájában a tartós ellátásbiztonság megteremtésére törekszik, ennek megfelelően érdekelt abban, hogy az állami MVM Csoport révén tevékenységét a földgáz-kereskedelem területén bővítse és a földgáztárolás területére is kiterjessze - emeli ki a sajtófőnök.

Mint ismert, a Világgazdaság már tegnap arról írt, hogy még karácsony előtt megszülethet a megállapodás a németekkel. Az E.On gázüzletágának megvásárlásáról már tavaly nyár óta lehet hallani, de a folyamat igazán idén gyorsult fel, amikor Orbán Viktor augusztus végén kijelentette, visszavásároljuk az E.ON-t a németektől.

A E.On gázüzletága egyébként két cégből áll, amelyet a németek 2005-ben vásároltak meg a Mol-tól. A Mol akkori közlése szerint az E.On 300 milliót eurót fizetett a két cégért, de átvállalta azok 600 millió eurós tulajdonosi hitelét is. A mostani pletykák szerint az állam hozzávetőlegesen 800 millió eurót (ca. 225 milliád forintot) fizethet értük.

2006 óta a Földgáz Trade mérleg szerinti eredménye csak 2007-ben volt pluszos (50,7 milliárd forint), a többi évben összesen 81,3 milliárd forintnyi veszteséget termelt. Ezzel szemben a Storage Földgáztároló végig nyereséges volt, és 2008 kivételével valamennyi évben osztalékként ki is vették a profitot a cégből a német tulajdonosok. Ez 2006 óta 62,8 milliárd forintot tett ki. (lásd még: Százmilliárdokért venne folyamatosan veszteséges céget az állam?)

A két cég megvásárlását alapvetően két ok indokolhatja. A földgázkereskedő cég látja el gázzal közvetve gyakorlatilag az összes magyar lakossági fogyasztót, így stratégiai szerepe a gázellátás biztonságában, a források beszerzésében, valamint az árak alakulásában megkérdőjelezhetetlen. A gázellátás biztonsága természetesen a gáztároló cég esetében is elvitathatatlan.

A másik fontos ok a megvásárlásában az Orbán-kormány azon idén megfogalmazott céljának elérése lehet, mely szerint a közszolgáltató szektornak nonprofit alapon kell működnie. Erre erősített rá ma a miniszterelnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában, amikor kijelentette, hogy "a közszolgáltatások nem arra valók, hogy abból valaki pénzt keressen, ez a szektor nem a profit világa".

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!