3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magán-nyugdíjpénztárakkal kapcsolatos törvény megsemmisítését kezdeményezte az Alkotmánybíróságnál a vegyipari szakszervezet, a VDSZ a beadványában az emberi méltóság, a személyes adatok és az önrendelkezési jog sérelmére hivatkozik, és a felülvizsgálat soron kívüli lefolytatását kérelmezi.

A szakszervezet közleményében azt írta: alkotmányos szempontból erősen aggályos a magán-nyugdíjpénztárak működését szabályozó törvény, mert több paragrafusa is sérti az emberi méltóságot, a személyes szabadságot és az önrendelkezési jogot. Székely Tamás, a vegyipari szakszervezet (VDSZ) elnöke szerint  aggályos egyebek mellett az a rendelkezés, amely a magán-nyugdíjpénztári tagot személyes megjelenésre és nyilatkozattételre kötelezi, s a nyugdíjbiztosítási igazgatóságon kell nyilatkoznia arról, megtartja-e tagságát a privát rendszerben.

A személyes megjelenésre és ügyintézésre kötelezés ugyanis az alapjog szükségtelen és aránytalan korlátozása. Az érdekvédő szerint a módszer célja a szabad választás befolyásolása, megnehezítése, az elrettentés és a megfélemlítés. Székely Tamás szerint ezzel az eljárási renddel és a tagság megtartásának pénzügyi következményével a jogalkotó egyértelmű célja, hogy a pénztártagok számára az állami nyugdíjrendszerbe való automatikus visszalépés legyen az egyetlen könnyű és gyors, elfogadható megoldás. Az elnök úgy véli, ez az eljárás a szabad választás paródiája - áll a közleményben.

Az érdekvédők sérelmezik, és alkotmányosan aggályosnak tartják azt is, hogy a végrehajtásra a tagoknak csak igen rövid idő áll a rendelkezésükre, ez alatt alig van lehetőség részletesen megismerni a tagságban maradás vagy az állami rendszerbe való visszalépés következményeit, s a törvény ezzel gyakorlatilag megfosztja őket az önrendelkezési jogtól.

A VDSZ az Alkotmánybíróságnál a törvény megsemmisítését kezdeményezte és a vizsgálat soron kívüli lefolytatását kérelmezte.

Székely Tamás a közleményben kifejtette, a szakszervezetek már 1997-ben aggályosnak tartották az úgynevezett 3 pilléres rendszer bevezetését, de 13 év után elfogadhatatlan, hogy a befizetők bevonása nélkül, "ötletelés" alapján eltűnjön a munkavállalók megtakarítása. A szakszervezet kész egy teljesen új rendszer kidolgozásában aktívan részt venni, mert valós egyeztetés nélkül a kormány magatartása szembe megy az európai szociális alapelvekkel.

Az elnök bízik a január 10-én beadott indítvány gyors és eredményes elbírálásában, s reméli, így meg lehet előzni a jövő felélését.

A magánkasszák teljes körét képviselő Stabilitás Pénztárszövetség szerint a már hatályban lévő törvények sértik az alkotmánynak a jogbiztonságra, a hátrányos megkülönböztetés tilalmára, a szociális biztonságra, a tulajdonvédelmére, továbbá az emberi méltóságra vonatkozó bekezdéseit.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!