4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyebek mellett Görögországnak az eurózónából való esetleges kilépéséről, ennek várható következményeiről és az Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök által július 5-re meghirdetett népszavazásról írtak európai lapok, amelyek közül néhány sivár kilátásokat vizionál a délkelet-európai országnak.

A The Times konzervatív brit napilap szerint megszaporodtak a spekulációk arról, hogy az ország kilép az eurót használó EU-tagállamok köréből, s ezt az eurózóna országai aligha fogják megakadályozni. A brit újság úgy vélte, mivel a drachma ismételt bevezetése lehetetlen lenne, ha a görög választópolgárok július ötödikén nemet mondanak a nemzetközi hitelezők által támasztott feltételekre, vagyis a megszorító politikára, Görögország Montenegróhoz válhat hasonlóvá. A balkáni ország nem tagja sem az EU-nak, sem az eurózónának, nincs saját valutája, hanem eurót használ. "Sivár kilátások egy büszke és független országnak, amelyet egy ideológiailag irányított és teljesen értéktelen kormány hat hónap alatt padlóra küldött" - jegyezte meg a The Times.

A Le Figaro című konzervatív francia lap szerint korábban Írország, Portugália és Spanyolország is rohamtempóban vezetett be reformintézkedéseket, hogy megtarthassa az eurót. Ha Görögország továbbra is az eurózónában akar maradni, akkor sürgősen végre kellene hajtania a fájdalmas reformokat. Ciprasz azonban nem hisz ebben, és népének azt javasolja, ugorjon fejest az ismeretlenbe - írja a párizsi lap.

A Libération című francia baloldali napilap úgy vélte, ha Athén kiválna az eurózónából, ez tovább rontaná az ország helyzetét, különösen szociális téren, s ezzel a görögök is tisztában vannak.

Minden hír együtt a görög káoszról

A La Repubblica című olasz napilap szerint a görög kormány referendumról szóló döntése negatív következményekkel járhat mind Görögország, mind az EU számára. Úgy vélte, a népszavazás bejelentését a nemzetközi hitelezők a tárgyalások megszakításaként értelmezték. "Ilyen hosszú és bonyolult egyeztetéseknek csak akkor vet bárki véget az utolsó pillanatban, ha teljes mértékben meg van győződve arról, már nem tud bízni a másik félben" - írta a La Repubblica.

A De Telegraaf holland lap úgy vélte, Görögország lehetséges kilépése az eurózónából súlyos politikai károkkal járna Európának. "Ha egy ország felhagy eurózónabeli tagságával, nem lehet abszolút biztosnak lenni abban, hogy más országok nem fogják-e követni a példáját" - írta a holland újság.

A Nyezaviszimaja Gazeta című orosz napilap szerint a görög válság beláthatatlan következményekkel járó politikai földrengéssé nőtte ki magát, s ezzel az euróválság elérte tetőpontját. "Az eurózóna országai olyan erős nyomás alá helyezték Görögországot, hogy Athén gyakorlatilag sarokba szorult" - vélte az újság.

A Pravda című szlovák lap szerint a jelenlegi helyzet nem jelenti Görögország automatikus kilépését az eurózónából, azonban ismét közelebb került az a nap, amikor a görögök a kilépést is elfogadhatóbbnak tartják majd, mint az európai technokraták diktátumának bizonytalanságát.

A Hospodarske noviny című cseh liberális gazdasági lap szerint Ciprasz "becsapta" a görögöket. Az újság megjegyezte, a miniszterelnöknek már áprilisban vagy májusban le kellett volna mondania, és egy olyan kabinetet kellett volna hatalomhoz juttatni, amelyik meg tudott volna egyezni a nemzetközi hitelezőkkel. "Ehelyett Ciprasz elment a falig, és arcátlanul még egy teljesen felesleges referendumot is meghirdetett" - írták.

A Neue Zürcher Zeitung című svájci napilap úgy vélte, a valutaunió visszafordíthatatlanságának kétségbevonása nem feltétlenül jelent rosszat. Ezzel ugyanis az eurózóna tagjainak emlékezetébe vésik, hogy a valutaunióbeli tagságot állandóan megbízható pénzügyi politikával kell megszolgálni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!