4p

Újabb kémbotrány borzolja a kedélyeket Németországban: állítólag két munkatársát rúgta ki a Deutsche Bank, miután a német hatóságok szerint kémkedtek a cégnél - írja a Bloomberg. Belső információk szerint a cég megvált biztonsági igazgatójától és a befektetői kapcsolattartásért felelős vezetőjétől.

A gyanú szerint a Deutsche Bank két vezetője kémkedett Michael Bohndorf, a bank korábbi részvényese után, emiatt Bohndorf feljelentést is tett. Egyelőre a német hatóságok is csak vizsgálódnak, de az eddigi nyilatkozatok szerint megalapozott a gyanú, hogy adatvédelmi szabályokat sértettek a cégnél.

Túl messzire mentek

"A Deutsche Bank szemlátomást túl messzire ment" - nyilatkozta Wolfgang Gerke, a müncheni Bavarian Center of Finance elnöke. Ugyanakkor a szakember szerint még több információra van szükség, hogy a végső döntést meghozhassák az ügyben, az viszont mindenképpen pozitív, hogy a már bebizonyosodott információk alapján rögtön lépett a pénzintézet.

A gyanú szerint a bank magánnyomozókat fogadott fel, hogy vizsgálódjanak Hermann-Josef Lamberti, a felügyelőbizottság korábbi tagja ellen. Hasonló módon jártak el Gerald Hermann-nal szemben, akinél felvetődött a sikkasztás gyanúja a bank szerint.

A legújabb hírek szerint Michael Bohndorfra is "ráállította" embereit a Deutsche Bank, állítólag a bank elnöke a befektetői kapcsolatokért felelős igazgatót kérte meg arra, derítse ki, hogy Bohndorf együttműködött-e Leo Kirch német üzletemberrel. A téma azért vetődött fel, mert Kirch és ügyvédei "kritikus" kérdéseket tettek fel a bank vezetőségének a 2006-os közgyűlésen. Valószínűleg ebből követekeztetett arra a Deutsche Bank, hogy belső információi vannak az üzletembernek.

Josef Ackermann, a Deutsche Bank elnök-vezérigazgatója korábban úgy nyilatkozott, nem valószínű, hogy a teljes rendszerben felfedezhetők a kémkedés jelei, ugyanakkor minden hasonló ügyben a zéró tolerancia elvét fogják alkalmazni.

A cég még május végén jelentette be, hogy bűncselekményre utaló jeleket talált a biztonsági osztályánál. A német pénzügyi felügyelet, a BaFin is vizsgálja a Deutsche Bank körüli botrányt, miközben a cég jogászokat bízott meg, akik megállapították a két kirúgott dolgozó felelősségét.

A Deutsche Bank szóvivője arról számolt be, hogy a pénzintézet mindenben együttműködik a hatóságokkal.

A németek vonzzák a botrányokat

Az elmúlt években több hasonló kémkedési botrány is kirobbant német cégekkel kapcsolatban: az állami vasúttársaság, a Deutsche Bahn és a Deutsche Telekom keveredett hasonló ügyekbe. A Deutsche Bahn az idén év elején korrupcióellenes intézkedések részeként 173 ezer dolgozójának személyes adatait vizsgálta meg.

A Deutsche Telekomnál immár évek óta dagad a botrány, mely eredetileg abból indult ki, hogy a gyanú szerint a cég lehallgatta dolgozóinak telefonbeszélgetését, megfigyelte a cég menedzsereit és a velük kapcsolatban álló újságírókat. Emellett az alkalmazottak és hozzátartozóik bankszámláihoz is hozzáfért a Deutsche Telekom vezetése a gyanú szerint.

Májusban a Handesblatt már arról írt, hogy a vállalat megfigyelte dolgozóinak és az állásokra pályázóknak a magánéletét is, különös tekintettel a szexuális életükre.

Tavaly májusban a Deutsche Telekom elismerte a német Spiegel magazinnak, hogy felbérelt egy vállalatot, figyelje meg több magasabb rangú vezető telefonbeszélgetését 2005 és 2006 között. A vállalat azonban tagadta, hogy a berlini tanácsadócég belehallgatott volna a beszélgetésekbe, "csupán" a hívó és hívott fél nevét, a hívás idejét és időtartamát jegyezték fel, számol be az AFP hírügynökség.

Korábban szintén Németországban, a Lidl üzletláncról derült ki, hogy megfigyeli dolgozóit, ezt követően a vásárlók egy része el is pártolt a cégtől, ami az eredményein is meglátszott.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!