3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Új, sokéves zárócsúcs az olasz és spanyol kötvényhozamokban: egyre inkább megijedő részvénybefektetők, és meglepően erős euró illetve árupiacok. Úgy tűnik, a helyzet változatlan.

Ami érdekes: hozzáértő kollégák, elemzők, szakértők szinte egyöntetűen azt mondják, hogy az olaszok azért nincsenek olyan rossz helyzetben, és nem kell őket még temetni. Az okok: szinte teljesen belső megtakarításból finanszírozzák a kötvényeiket, elsődleges államháztartási egyenlegük nulla körül van, egyszer már a 90-es években sikeresen végrehajtottak egy nagy, a GDP 6%-át elérő költségvetési konszolidációt, nem volt lakásbuborék, nincs veszélyben a bankrendszer, hosszú a kötvényeik átlagos lejárata, tehát nincs szükségük túl nagy állomány éves megújítására, stb. Az én problémám azonban az, hogy a GDP 120%-át elérő adósságot lefaragni nagyon nehéz egy olyan országban, amelyik nem nő, márpedig reálértelemben Olaszország 10 éve nem növekszik. Ez azt jelenti, hogy valami komolyabb elsődleges többletet kellene generálniuk, hogy az adósságuk elkezdjen csökkenni, de ahhoz, hogy nagy elsődleges többletük legyen jópár százaléknyi megszorítás kell, ami valószínűleg recessziót generál, ami további megszorítást tesz szükségessé. Ha pedig erre nem hajlandóak, akkor valóban megugorhat a kamatszint, teljesen fenntarthatatlanná téve a helyzetüket, gyorsuló eladósodást okozva, amit már tényleg nem lehet kezelni.

A választás tehát a csőd és a drasztikus, több éven át tartó megszorítások között van, s mindez azért, mert túl nagy az adósságállomány és nincs növekedés. Ez az adósságválság alapvetése is egyébként: a túl nagy adósságállományokat már nagyon nehéz kezelni, mert egy kis hiba is villámgyorsan végzetessé válhat, és nagyon kis gazdaságpolitikai különbség is lehet aközött, hogy egy ország megússza az egészet vagy fenntarthatatlan pályára kerül. Az olaszoknak TALÁN még van lehetőségük elkerülni a csődöt, de az ára brutális recesszió lesz.

Szintén mai érdekesség: a német állampapírok eléggé gyengék voltak - hiába emelkedtek a spanyol és olasz hozamok hatalmasat, a bundot nem vették. Lehet, hogy előbb-utóbb elkezdenek majd emelkedni a német hozamok is, megvalósítva a konvergenciát (hiszen a németek is kénytelenek lesznek átvállalni vagy legalábbis begarantálni más országok hiteleit)? Érdemes lesz figyelni a továbbiakban ezt az instrumentumot. Egyébként az amerikai állampapírok is gyengén szerepeltek, úgyhogy lehet, hogy nem kell túl sokat ebbe beleolvasni.

Egyébként érdekes(?), hogy a spanyol és olasz kötvényhozamok ott zártak, ahol a pár nappal ezelőtti pánikban napon belül, a pánik csúcsán voltak...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!