2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európai munkanélküliségi adatokat elnézve látható, hogy júliusról augusztusra egyetlen tagállamban sem tudott olyan mértékben csökkenni a munkanélküliség, mint hazánkban.

Az Eurostat kedden ismertette az augusztus hónapra vonatkozó munkanélküliségi adatokat, melyek szerint sem az eurózónában, sem a teljes Unióban nem változott a munkanélküliek aránya: a 17 tagállamból álló övezetben 12, az EU28-ban pedig 10,9 százalékon stagnált. Bár Magyarország esetében nem szerepel még augusztusi adat, péntek óta a KSH-nak köszönhetően tudjuk, hogy a ráta 9,9 százalékra csökkent a korábbi 10,1 százalékról. Feltételezve, hogy az Eurostat is ilyen mértékű, vagyis 0,2 százalékpontos csökkenést jelent majd a magyar adatokra, kijelenthető, nálunk csökkent legnagyobb mértékben a ráta a tagállamok között. (Az Eurostat egyébként módszertani eltérések miatt júliusra 10,2 százalékos rátát jelentett hazánkra.)

Az adattal rendelkezők körében ugyanis egyrészt csupán 6 tagállam volt az, amelyik esetében mérskélődött a munkanélküliek aránya augusztusban, ám mindössze 0,1 százalékponttal. Vagyis hazánk jeleskedett az augusztus havi munkanélküliség-csökkentésében. Rajtunk kívül egyébként még Dániában, Írországban, Luxemburgban, Lengyelországban, Szlovákiában és Izlandon csökkent a munkanélküliségi ráta.

Voltak ugyanakkor olyan tagállamok is, ahol nemhogy stagnálásra nem futotta, de ellenkezőleg: kismértékben növekedett az állástalanok aránya. Ilyen volt Olaszország, Ciprus, Lettország, Ausztria és Szlovénia. A csúcstartó továbbra is Spanyolország az augusztusban stagnáló 26,2 százalékkal, illetve Ciprus 16,9-cel.

A magyar 9,9 százalék egyébként érdemben nem változtatott a rangsorban elfoglalt helyezésünkön, ugyanott vagyunk, ahol a júliusi 10,2 százalékkal is állunk. A régiós országokat tekintve ugyanakkor a második legkisebb munkanélküliségi rátával büszkélkedhetünk, hiszen a magyarnál csak Csehországban jobb a helyzet: itt a gazdaságilag aktívak 6,9 százaléka munkanélküli. Lengyelországban 10,3, Szlovákiában pedig 14 százalék ez a ráta. Ha nemcsak a visegrádi országokat nézzük, hanem kelet felé is tekintünk, akkor a román munkanélküliség is jobb a magyarnál: 7,5 százalék.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!