4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy uniós statisztika szerint nem csak, hogy uniós szinten a középmezőnyben vagyunk a villany- és a gáz árával, de a régióból sem lógunk ki.

Orbán Viktor legutóbb kedden a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évnyitó gazdasági fórumán megtartott beszédében hangsúlyozta: nemcsak azért fontos a rezsicsökkentést, hogy mérséklődjön a lakosság terhe, de azért is, mert az Unióban a magyar áram és gáz kerül a legtöbbe. 

Az Unió statisztikai hivatala, az Eurostat a múlt héten tette közzé frissített elemzését és adatait a tagállamokban és más európai országokban jellemző áram, és gázárakról, mely kétség nélkül megcáfolja a magyar kormányfő kijelentését. Ez alapján egy kWh energia 2012 első félévében hazánkban a lakosság számára értékesítve 0,158 euróra jött ki, ami még az uniós átlagán is alacsonyabb, hiszen a teljes Unió átlagában 0,186 euró, az eurózónáéban 0,194 euró az átlagos egységár. Ez pedig a vizsgált 34 ország között pont a középmezőnybe sorolja a hazai árszintet, hiszen a 18. legolcsóbban kapják a háztartások az áramot hazánkban. Ahogy az az alábbi grafikonon is látható, ez az ár az áfa mellett egyéb adókat is tartalmaz. Sőt, ha az energia alapárát nézzük, mely a grafikonon türkizkék színnel van jelölve, akkor is bőven akad olyan ország, ahol a magyarnál drágábban adják a villamosenergiát a szolgáltatók, és ezt nézve pár helyet még hátrébb is csúszunk a listán.

A környékbeli országokkal összehasonlítva viszont az látszik, hogy régiós szinten bár az egyik legdrágábbnak számít a magyar lakossági villamosenergia ára, emiatt nagy "versenyhátrányt" nem szenvedünk el, hiszen nincsen jelentős különbség. A legdrágább az áram Szlovákiában, itt a statisztika szerint 0,172 eurót kell fizetni a fogyasztóknak, a cseheknél 0,15 eurót és a lengyel lakosoknak 0,142 eurót.

Az Eurostat által vizsgált országok közül egyébként a legdrágábban a dán, a ciprusi és a német háztartások kapják a villamosenergia egy egységét, sorrendben 0,3, 0,278, illetve a németek 0,26 euróért. Ezzel szemben a legkevesebbet fizetnek a bosznia-hercegovinai lakosok az áramért, 0,08 eurót, de Bulgáriában sem lehet sok ok a panaszra, hiszen itt ennél épp csak kicsivel többet kell fizetni, 0,085 eurót. Azt pedig nevezhetjük a sors fintorának, hogy pont itt kellett lemondania a miniszterelnöknek a magasnak tartott rezsiszámlák elleni tüntetések miatt.

A gáz sem a legdrágább

Ha azonban a gáz árát vizsgáljuk, akkor még régiós szinten sem a magyar háztartások kapják azt legdrágábban, hanem a csehek, 0,65 euróért, míg hazánkban 0,056 euróért számláznak egy egységet, amivel a második legdrágábbnak számítunk. A szlovákoknál 0,047, a lengyeleknél pedig 0,046 euróért kapják a gáz egységét a háztartások kWh-ban számolva. (Az uniós statisztika ilyen összevetésben készítette el az elemzését az árakról, egy gigajoule-nak 278 kWh óra felel meg. A sorrenden a mértékegység megválasztása viszont nem változtat).

Uniós szinten azonban ez a 0,056 euró a lakossági gáz árára szintén a középmezőnynek felel meg, hiszen az adótartalommal együttvéve a 26 ország közül a 12. legalacsonyabb áron kapják a magyar háztartások a gázt. Ráadásul az uniós és az eurózónás átlagnál is jóval olcsóbban. Az EU27 átlagos ára ugyanis 0,063 euró, az eurózónáé pedig 0,062 euró volt 2012 első félévében.

A teljes Unió területén belül a legdrágábban a svéd lakosok jutnak az egységnyi gázhoz, itt 0,119 eurót kell fizetni érte, míg a második legdrágább az energia a dánoknál, 0,116 euró az átlagos ára. A harmadik legmagasabb az ár a szlovéneké, ahol 0,067 euróba kerül egy egységnyi gáz. Ezzel szemben keleti szomszédunknál mérik a legolcsóbban a gáz egységét, 0,028 euróért, de nem sokkal kerül ennél többe Törökországban és Horvátországban sem.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!