A 300 vállalat HR-vezetőjének megkérdezésével készült kutatásból az derül ki, a munkavégzés módjával kapcsolatban döntéshozó pozícióban levők 93 százalékának ambivalens érzései vannak a távmunkával kapcsolatban. Az alternatív foglalkoztatás előnye a HR-igazgatók 47 százaléka szerint a produktivitás növekedése, 60 százalékuk szerint motiváló erőt jelentenek a szabadabb feltételek, és 50 százalékuk szerint elégedettebbek a távmunkások. A gyakorlatba azonban kevesen ültetik át a nem hagyományos munkavégzés eljárását: úgy vélik, a munkatársak esetleg megbízhatatlannak bizonyulnak, és például túllépik a projektek határidejét. A vezetők 93 százaléka szerint irodán kívül hajlamosak lennének a meggondolatlan viselkedésre az alkalmazottak, míg a megszokott körülmények közt jobban ellenőrizhetőek.
A félelmek nagyrészt abból adódnak, hogy a személyzeti vezetők nagyrésze nem ismeri azokat a módszereket, melyekkel a távolból is irányíthatóak és kontrollálhatóak a munkatársak. 18 százalékuknak semmilyen ismerete nincs az alternatív munkavégzéshez kapcsolódó monitorozási lehetőségekről. Emellett a válaszadók 24 százaléka szerint túl nagy idő- és pénzbeli befektetést igényelne az átszervezés, és 21 százalékuk szerint a távmunka rendszerének fenntartása túlzottan költséges.
(Menedzsment Fórum)
Nem szívesen engedik hosszabb pórázra az alkalmazottakat
Nem tartják megbízhatónak munkatársaikat a HR-igazgatók, és úgy vélik, ha nincsenek közvetlen ellenőrzés alatt, hajlamosabbak a követelmények lazább értelmezésére. Ez az egyik fő oka, hogy a rugalmas munkavégzés, illetve a távmunka igen lassan terjed, állítja egy elemzés.